Kleszcze u psa - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Kleszcze u psa

Kleszcze u Psa

Kleszcze występują na obszarze całego kraju, głównie na terenach lasów liściastych, ale nie tylko. Najbardziej lubią krzaki, zagajniki, polany, łąki, pastwiska, polany, ogródki działkowe oraz wszystkie te obszary, które porośnięte są trawą czy zaroślami. Kleszcze nie spadają z drzew, buszują w trawach na wysokości 20-70 cm. Ciężko wyobrazić sobie wiosenny spacer z czworonogiem z pominięciem miejsc ich występowania. Trzeba więc pogodzić się z tezą, że kleszcze u psa to realne ryzyko, którego nie da się wyeliminować. Niemniej jednak wiedza na temat zagrożeń jakie wywołują, rodzajów kleszczy czy choćby tego jak wygląda kleszcz u psa może być zbawienna dla zdrowia, a nawet życia naszego czworonoga.

Mały kleszcz, duże niebezpieczeństwo

Kleszcze to pajęczaki, roztocza. Są bardzo małe. W zależności od fazy życia, ich wielkość wynosi 1-5 mm. Żywią się krwią. Mają bardzo silny zmysł powonienia, który wykorzystują, aby zidentyfikować swoją ofiarę. Podczas ugryzienia znieczulają miejsce wkłucia. To sprawia, że ofiara często nie czuje ugryzienia, a kleszcz dzięki temu może żerować na niej niezauważony nawet kilka dni. Kleszcze dzielą się na twarde (z pancerzem na grzbiecie) oraz miękkie (bardziej skóropodobne). Niestety przedstawicieli zarówno jednych, jak i drugich możemy spotkać w Europie. Psom zagrażają w szczególności kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy i kleszcz psi. „Jak działa” kleszcz? Wyszukuje miejsce na ciele, nacina skórę i wbija się ssawką w ranę. Wysysa krew, płyn limfatyczny i komórkowy. Wgryzając się w ciało za pomocą aparatu gębowego, wprowadza do ofiary niebezpieczną wydzielinę, co może skutkować rozwojem groźnych chorób.

kleszczkleszczepetgram

 

Zagrożenia dla psa

Kleszcze u psa, choć małe i niepozorne, są nosicielami bardzo groźnych chorób. Najczęściej wywołują boreliozę u psa, ale mogą powodować także babeszjozę czy erlichiozę. Jakie są objawy tych chorób?

  • Borelioza u psa: gorączka, obniżenie nastroju, apatia, utrata apetytu, problemy ze stawami prowadzące do zwyrodnień.
  • Babeszjoza u psa: gorączka, apatia, utrata apetytu, wymioty, biegunka, trudności z oddychaniem.
  • Erlichioza u psa: drgawki, gorączka, apatia, utrata apetytu, spadek odporności.

 

Choroby te są zagrożeniem dla zdrowia i życia. Nieleczone prowadzą do śmierci. Dlatego też pamiętaj, aby stosować środki odstraszające kleszcze oraz sprawdzać ciało i sierść swojego czworonoga po każdym spacerze. Za każdym razem sprawdź dokładnie brzuch, pachwiny, łeb, miejsca za uszami. Jeśli natkniesz się na kleszcza u psa nie czekaj, działaj!

 

Kleszcze u psa – jak sobie radzić?

W przypadku zidentyfikowania kleszcza u psa najlepsze co możesz zrobić to usunąć go jak najszybciej. Im krócej kleszcz żeruje na ciele czworonoga, tym ryzyko przeniesienia groźnych chorób jest mniejsze. Jak to zrobić? Na szczęście obecnie jest to dużo łatwiejsze niż kiedyś. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju akcesoria, które Ci w tym pomogą. Mogą mieć różną formę: penseta, szczypce, lasso, haczyki. Bez względu na co się zdecydujesz, najważniejsze to:

  • unikać wykręcania kleszcza, aby nie dopuścić do sytuacji, że część kleszcze zostanie w ciele.
  • nie łapać kleszcza za brzuch wypełniony krwią – aby uniknąć wypływu jego niebezpiecznej zawartości do ciała.

 

Nigdy, pod żadnym pozorem nie wyciskaj kleszcza, ani nie smaruj niczym miejsca ugryzienia. Takie działanie może jedynie pogorszyć sytuację. Po usunięciu kleszcza upewnij się, że jest cały i obserwuj ranę. Jeśli jest ryzyko, że część kleszcza pozostała w ciele lub pojawi się zaczerwienienie, konieczna jest wizyta u weterynarza

Udostępnij Komentarz