Shih tzu: pies z kocim temperamentem - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Shih tzu: pies z kocim temperamentem

Shih tzu: pies z kocim temperamentem

Nazwa shih tzu pochodzi z języka chińskiego. Oznacza „Lwi pies”. Shih tzu to pies niewielkich rozmiarów, charakteryzujący się kocim temperamentem. Doskonale sprawdzi się w roli psa do towarzystwa. Jakimi cechami wyróżniają się shih tzu? Ile żyją shih tzu? Co warto wiedzieć o ich pielęgnacji?

Shih tzu to bardzo przyjazne psy. Choć potrzebują uwagi właściciela i towarzystwa do zabawy, są też bardzo niezależne. I to właśnie sprawia, że są podobne do kotów. Pies shih tzu jest dystyngowany, niezależny, uparty. Chodzi własnymi ścieżkami i sam decyduje, kiedy jest czas na poufałości. Lubi spać.

Shih tzu: umaszczenie i inne cechy

Piesek shih tzu cechuje się niezwykłą urodą. Wielkością nie przekracza 27 cm, waży od 4 do 8 kg. Shih tzu mogą mieć różnorodne umaszczenie. Najczęściej spotykane są w kolorze biało-czarnym, brązowym, tricolor i białym. Psy shih tzu mają spokojne usposobienie, nie są agresywne, lubią się bawić. Bardzo dobrze czują się w towarzystwie innych zwierząt oraz dzieci. Nie potrzebują dużo przestrzeni, stąd jest to rasa często wybierana przez osoby mieszkające w bloku.

 

Jakim zdrowiem cieszą się shih tzu?

Co do zasady, shih tzu cieszą się dobrym zdrowiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację oczu i zębów. Pies shih tzu ma skłonność do zwężania kanalików łzowych, co prowadzi do łzawienia i pojawiania się zacieków. Oprócz właściwej pielęgnacji należy zapobiegać wpadaniu włosów do oczu. Piesek shih tzu jest podatny na alergie, ma skłonność do zwichnięcia rzepek kolanowych oraz wypadania dysku. Co więcej, jest wrażliwy na upały i nie lubi zbyt niskich temperatur. Jest to rasa długowieczna – pies shih tzu żyje zwykle od 10 do 16 lat.

 

 

Jak pielęgnować shih tzu?

Piesek shih tzu jest łatwy w obsłudze – nie wymaga długich spacerów, dobrze odnajduje się w małej przestrzeni, nie niszczy mebli. Wyzwaniem jest jednak sierść. Shih tzu należy do rasy psów z włosami. Bez względu na to, czy jest to shih tzu czarny, biały czy tricolor, wymaga regularnego rytuału czesania. Pies shih tzu powinien być codziennie czesany drewnianą szczotką, zaś 2-3 razy w tygodniu należy pojedyncze pasma rozczesać przy użyciu metalowego grzebienia. Potrzebna jest też regularna kąpiel – co tydzień dla psów z włosami, dla ostrzyżonych w zależności od potrzeby.

 

Udostępnij Komentarz