Jak widzi pies? - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Jak widzi pies?

Jak widzi pies?

Kwestia postrzegania przez zwierzęta świata od dawna zajmuje uczonych na całym świecie. Istnieje wiele hipotez i jeszcze więcej mitów, związanych z tym jak widzą psy. Jedni utrzymują, że psy widzą w sepii, inni skłaniają się ku twierdzeniu, że psy są daltonistami. Niektórzy uważają, że widzenie psa w niczym nie przypomina ludzkiego, drudzy sądzą, że jest wręcz przeciwnie. A jak jest naprawdę? Dzisiaj postaramy się oddzielić ziarna od plew i jak najrzetelniej odpowiedzieć na pytanie jak widzi pies. Nie przeciągajmy więc, tylko przystąpmy do rzeczy!

Jak widzą psy?

Sposób rozmieszczenia oczu psa decyduje o polu widzenia, a także o postrzeganiu głębi. Gatunki drapieżne mają zwykle oczy umieszczone po bokach głowy, co daje zwierzętom większe pole widzenia i pozwala im szybciej dostrzec zbliżające się drapieżniki. Gatunki drapieżne, takie jak ludzie i psy, mają oczy ustawione blisko siebie. Oczy człowieka są skierowane do przodu, natomiast oczy psa, w zależności od rasy, ale najczęściej ustawione pod kątem dwudziestu stopni. Kąt ten zwiększa pole widzenia, a tym samym poprawia możliwości widzenia peryferyjnego psa. Zwiększone widzenie peryferyjne pogarsza jakość widzenia obuocznego, które następuje wtedy, gdy pole widzenia każdego oka nakłada się na siebie. Widzenie obuoczne jest niezbędne do postrzegania głębi. Szeroko rozstawione oczy psów mają mniej zachodzące na siebie pola widzenia i mniejsze możliwości widzenia obuocznego, a więc gorszą percepcję głębi. Widzenie obuoczne u drapieżników stanowi narzędzie przetrwania. Pomaga w skakaniu, przeskakiwaniu, łapaniu i wielu innych czynnościach podstawowych dla drapieżników. Poza tym, że psy słabiej widzą obuocznie niż ludzie, wykazują również mniejszą ostrość widzenia. Mówi się, że ludzie z doskonałym wzrokiem są w stanie rozróżnić litery lub przedmioty znajdujące się w odległości dziesięciu metrów. Psy muszą znajdować się w odległości dziesięć metrów od obiektu, aby widzieć go tak dobrze, jak człowiek stojący w odległości trzydziestu.

Czy psy widzą kolory?

Właściciele, którzy chcą lepiej zrozumieć swoich psich towarzyszy, muszą zdawać sobie sprawę, że psy postrzegają świat z innej perspektywy wizualnej. Początkiem tych różnic jest budowa oka, a konkretniej jego siatkówka. Siatkówka, to element wrażliwy na światło, znajdujący się w tylnej części wewnętrznej części gałki ocznej. Siatkówka zawiera dwa podstawowe rodzaje komórek wrażliwych na światło: pręciki i czopki. Ludzkie oczy interpretują kolory głównie dzięki trzem rodzajom czopków, które filtrują światło niebieskie, czerwone i zielone, natomiast Twój pupil ma tylko dwa typy fotoreceptorów – czopek niebieski i kombinację czerwonego i zielonego. To właśnie za ich sprawą pies widzi dichromatycznie. Ponadto, szacuje się, że psy mają o 4,8 miliona mniej tych fotoreceptorów, u ludzi 5 procent komórek siatkówki składa się z czopków, a u psów liczba ta spada do trzech. Czopki umożliwiają postrzeganie kolorów i widzenie szczegółów, podczas gdy pręciki wykrywają ruch i pozwalają na widzenie w słabym świetle. Siatkówka oka psa jest zdominowana przez pręciki, co sprawia,  że psy dobrze widzą w ciemności, a także szybciej wykrywają ruch. Psy widzą podobnie jak osoby z zaburzeniami percepcji kolorów. Wiele osób uważa, że daltoniści nie widzą żadnego koloru, lub mają kłopoty z określeniem odcieni zieleni lub czerwieni, jednak w rzeczywistości sprawa ta przedstawia się nieco inaczej. Istnieją różne odmiany daltonizmu.  Siatkówka oka psów pozwala na widzenie dwóch odmian koloru – niebiesko-fioletowe barwy i żółcienie. Psy potrafią również rozróżniać odcienie szarości, ale nie są w stanie rozpoznać koloru zielonego, żółtego, pomarańczowego i czerwonego.

Wzrok nie jest zmysłem dominującym u psów, stąd pozornie gorsze, niż ludzkie widzenie. Jednak natura wie, co robi i możliwości psiego widzenia są dostosowane do potrzeb psów jako drapieżników. 

Udostępnij Komentarz