Święta z psem – wszystko, co musisz wiedzieć, by spędzić udane Boże Narodzenie ze swoim pupilem - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Święta z psem – wszystko, co musisz wiedzieć, by spędzić udane Boże Narodzenie ze swoim pupilem

Święta z psem – wszystko, co musisz wiedzieć, by spędzić udane Boże Narodzenie ze swoim pupilem

Święta za pasem! Już niedługo przyjdzie czas prezentów, suto zastawionych stołów i długo-oczekiwanego odpoczynku w gronie rodziny i najbliższych. A mówiąc o najbliższych mamy na myśli nie tylko bliskich przyjaciół, ale i nasze ukochane czworonogi, dla których ten czas również jest wyjątkowy, bo spędzony z opiekunami. Jednak, niestety, na nasze psy w okresie świątecznym nie czekają jedynie miłe niespodzianki, bo czasami, przez naszą nieuwagę, mogą spotkać je także pewne nieprzyjemności. Ale nie martw się, dzisiaj opowiemy Ci jak ich uniknąć i zadbać o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie swojego psiaka podczas Świąt.

Świąteczny stół, czego nie powinien jeść pies

Święta Bożego Narodzenia  w Polsce, najczęściej kojarzą się tradycyjnymi potrawami świątecznymi, zajadanymi w rodzinnym gronie, jednak opiekunowie psów w świątecznym ferworze nie powinni zapominać, że nie wszystko nadaje się dla ich czworonogów, a niektóre smakołyki mogą im nawet poważnie zaszkodzić. Dlatego musisz mu ich odmówić, nawet jeżeli Twój pupil patrzy na Ciebie błagalnym wzrokiem, niczym kot ze Shreka, ponieważ nawet niewielka porcja, niektórych potraw i produktów może wpłynąć na jego zdrowie. A wtedy Ty, zamiast cieszyć się świąteczną atmosferą w gronie najbliższych, Święta spędzisz w klinice weterynaryjnej. Czego zatem unikać? Oto lista tradycyjnych, świątecznych produktów, od których najlepiej trzymać swojego psa z daleka:

 • czekolada,
 • tłuste dania mięsne,
 • ziemniaki,
 • ciasta i torty z kremami,
 • kiszona kapusta,
 • orzechy,
 • kapusta z grochem,
 • grzyby,
 • wędliny,
 • ryby, zwłaszcza te z dużą ilością ości, jak karp,
 • cytrusy,
 • czosnek,
 • cebula.

 Powyższej zamieściliśmy spis najpopularniejszych świątecznych produktów, które pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w świątecznym menu Twojego psa. Innych dań i produktów, takich jak pieczone mięso, czy ciasteczka cukrowe, też raczej nie dawalibyśmy psu, ale jeśli babcia lub wujek poczęstują Twojego pupila malutkimi kawałeczkami dań tego typu, to raczej nic złego nie powinno się przydarzyć. Jednak tutaj bardzo ważny jest umiar!

Świąteczne dekoracje, czyli jak wprowadzić do mieszkania świąteczną atmosferę, ale uniknąć zagrożenia dla swojego psa

Święta nie będą takie same bez ozdobionej choinki, lampek i świątecznych dekoracji.  Różnokolorowe bombki, łańcuchy i igliwie — to wszystko może jednak stanowić potencjalne zagrożenie dla Twojego pupila. Dekoracje tego typu mogą kusić psa do zabawy, dlatego pamiętaj, aby ustawić świąteczne drzewko w miejscu, w którym nie będzie mu ono ułatwiało ściągnięcia ozdób. Najlepiej z daleka od posłania i ulubionego miejsca do leżenia. To tyczy się szczególnie młodych psów, dla których każda okazja i rzecz staje się pretekstem do zabawy i destrukcji, ale również starszych i niedomagających psiaków, które niełatwo znoszą zmiany. Dlatego zadbaj o to, żeby choinka była stabilna (wtedy unikniesz jej upadku), a jeśli to możliwe na czas swojej nieobecności w domu, spraw, by pupil przebywał w drugim pokoju. Jednak nie tylko choinka stanowi potencjalne zagrożenie dla Twojego psa, bowiem inne rośliny, takie jak jemioła i niezwykle popularna gwiazda betlejemska również mogą mu zaszkodzić. Spożycie przez pupila jagód jemioły może wywołać silne bóle brzucha, biegunkę i wymioty. Dlatego lepiej wieszać ją w niedostępnym dla psa miejscu, a przed powieszeniem usunąć niebezpieczne owoce. Natomiast popularny, świąteczny kwiat, Gwiazda betlejemska wytwarza białe mleczko, które jest trujące nie tylko dla zwierząt, ale i dzieci. Ta roślina może spowodować bóle brzucha, wymioty i biegunkę u dorosłych psów. Z tego względu lepiej zrezygnować z tego typu dekoracji, lub umieścić doniczkę z daleka od psiej mordki.

 

 

Dobry nastrój psa podczas świątecznych uroczystości

Święta to wyjątkowy, acz stresujący czas dla nas i taki też bywa dla naszych pupili. Gromady gości przetaczające się przez nasze progi, masa jedzenia, kolędy i inne uroczyste rytuały – to wszystko może wytrącić nasze zwierzaki z równowagi. Dlatego podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia, nie możemy zapomnieć o zajęciu się naszymi pupilami. Przed przyjściem gości, najlepiej zabrać psiaka na długi spacer i porządnie go „wybawić”, żeby spokojnie przeleżał czas, który Ty spędzisz z najbliższymi. Warto także przygotować wygodne posłanie i dużą miskę wody gdzieś z dala od świątecznych uroczystości, jeśli to możliwe to w innym pokoju. Dzięki temu Twój pupil będzie mógł spędzić ten czas w spokoju.

To już wszystkie najważniejsze informacje, jakie chcielibyśmy przekazać opiekunom psów na Święta. Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. A jeśli o czymś zapomnieliśmy, to koniecznie odwiedź nasze profile w mediach społecznościowych i nam o tym opowiedz! Tymczasem życzymy Tobie oraz Twoim bliskim, wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

 

Udostępnij Komentarz