Sylwester z psem – jak przetrwać ten wieczór z pupilem? - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Sylwester z psem – jak przetrwać ten wieczór z pupilem?

Sylwester z psem – jak przetrwać ten wieczór z pupilem?

Masy podchmielonych osób, dzikie imprezy z głośną muzyką i feralne pokazy sztucznych ogni – to wszystko sprawia, że Sylwester od wielu lat raczej niezbyt dobrze kojarzy się opiekunom i ich zwierzakom. Na szczęście w ostatnich latach sytuacja nieco się poprawia, przynajmniej pod względem fajerwerków, ale problem wciąż nie zniknął. Z tego względu postanowiliśmy opowiedzieć Wam co nieco o tym, jak przygotować się do Sylwestra z psem. Zaczynajmy!

Tylko spokój może Was uratować

Jeśli Twój pies boi się sylwestrowych wystrzałów, to Twoim zadaniem jest zachować spokój. Musisz być wyrozumiały i przemawiać do niego spokojnym głosem. Przecież to Ty jesteś dla niego całym światem! Dlatego jeśli Ty będziesz ostoją spokoju, to i psiak lepiej zniesie ten przerażający dla niego czas i może nieco się uspokoi. Pokaż mu, że wszystko jest w porządku, udziel trochę swojej uwagi i spokojnie towarzysz mu w tych trudnych chwilach. Posiedź z psiakiem, pogłaskaj go, a potem daj mu trochę spokoju.

Zażyjcie wspólnie trochę ruchu

Pies zmęczony, to pies spokojniejszy, dlatego w dzień Sylwestra koniecznie zabierz swojego pupila na kilka dłuższych spacerów, tak, żeby nie musiał wychodzić wieczorem. Spacery w sylwestrową noc to nie najlepszy pomysł, zwłaszcza jeśli Twój czworonóg boi się sztucznych ogni. Z tego względu lepiej odpuścić nocne przechadzki, a za to „wymęczyć” psa przechadzką i zabawą za dnia. Najlepiej, jeśli zaplanujesz ten dzień odpowiednio, a na ostatni spacer wybierzecie się stosunkowo wcześnie, ponieważ przestraszony pies może uciec, a nawet ugryźć –  zatem pamiętaj także,  żeby nie spuszczać pupila ze smyczy.

Stwórz bezpieczne i przytulne warunki dla pupila

Przerażony pies, będzie potrzebował przytulnego, bezpiecznego miejsca, w którym spędzi ten stresujący dla niego czas. Dlatego przygotuj dla niego przytulne legowisko, w jego ulubionym miejscu i regularnie uzupełniaj wodę w jego misce. Niektóre psy, gdy przeżywają stresujące chwile, znajdują sobie ustronne miejsca, takie jak przestrzeń za kanapą, czy łazienka, dlatego jeśli Twój psiak gdzieś się schowa, to nie próbuj na siłę wygonić go z tego miejsca, a raczej przenieś jego posłanie i ulubione zabawki w to miejsce. A jeśli naprawdę panikuje, to posiedź z nim! A do tego oczywiście nie zaszkodzi, jeśli zapewnisz mu ulubione smakołyki. Zwłaszcza takie, którymi zajmie się na dłużej, jak suszone uszy, czy porządne kości – dzięki temu odwrócisz jego uwagę od stresujących bodźców.

Farmakologia, czyli ostateczność

W skrajnych przypadkach, gdy pies naprawdę bardzo boi się wystrzałów, możesz przemyśleć podanie mu środków uspokajających. Jednak taką decyzję należy bezwzględnie skonsultować wcześniej koniecznie ze swoim weterynarzem! Pod żadnym pozorem nie kupuj leków tego typu w sklepach zoologicznych, czy Internecie i nigdy samodzielnie nie obliczaj dawki. To samo tyczy się także zwiększenia ilości przepisanej przez weterynarza! Nawet jeśli masz wątpliwości co do tego, czy lek działa, lub wydaje Ci się, że nie robi tego wystarczająco szybko, to wolno Ci podawać mu dodatkowej dawki, bo to może skończyć się tragicznie!

To już wszystkie, najważniejsze, naszym zdaniem, porady dla opiekunów psów podczas Sylwestra. Mamy nadzieję, że ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny, oraz że w tym roku sylwestrowa noc minie Ci i Twojemu pupilowi w spokoju. Życzymy Wam udanej nocy i wszystkiego, co najlepsze w nadchodzącym roku. Do siego roku!

Udostępnij Komentarz