Pies senior – porady dla opiekunów starszych psów - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Pies senior – porady dla opiekunów starszych psów

Pies senior – porady dla opiekunów starszych psów

„Starość, nie radość” – mawiają, i choć jest w tym bezsprzecznie pewna doza prawdy, to wcale nie musi tak być! Możesz sprawić, że Twój pupil będzie się czuł tak samo, lub tylko odrobinę gorzej, niż w młodości. Zwłaszcza jeśli podejdziesz do tego mądrze i zastosujesz się do kilku porad, które rekomendują lekarze weterynarii. I nie martw się, nie musisz czytać opasłych tomów pełnych najróżniejszych informacji ze świata kynologii. Wystarczy już kilka prostych zasad, by poprawić jakość życia Twojego staruszka. A my prezentujemy najważniejsze z nich! Zaczynajmy!

Kiedy zaczyna się starość u psów?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, ponieważ w dużej mierze zależy od charakterystyki rasy oraz rozmiarów Twojego pupila. Niestety starość u psów ras dużych zaczyna się już około 7-8 roku życia, natomiast ras ogromnych, takich jak na przykład dogi niemieckie nawet wcześniej, bo i ich długość życia jest znacznie krótsza, niż w przypadku mniejszych psów. Psiaki średniej wielkości najczęściej za seniorów uznawane są między 8 a 12 rokiem życia, a małe, zwłaszcza kundelki, które żyją najdłużej, jesień swojego życia przeżywają, wieku od 10 do 15 lat. Jednak nie należy opierać się wyłącznie na liczbach, a w większej mierze, na stanie zdrowia i możliwościach Twojego pupila.

Jakie dolegliwości zdrowotne dotykają starsze psy?

Spośród najczęstszych dolegliwości, z jakimi zmagać muszą się psi seniorzy, należy wymienić choroby serca, a także problemy z zębami i jamą ustną. Jednak oba te aspekty, w przypadku odpowiedniej pielęgnacji i opieki nad psem powinny być zdiagnozowane we wczesnym stadium, a ich profilaktykę należy zacząć dużo wcześniej. Jeśli chodzi o jamę ustną to w przypadku starszych psów warto zwrócić szczególną uwagę na stan dziąseł, ponieważ pojawiające się stany zapalne mogą rozprzestrzeniać się także na inne narządy wewnętrzne. Poza tym starsze psy są także w grupie większego ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe oraz wystąpienia niewydolności nerek. Częste są również zachorowania na schorzenia krwi, takie jak cukrzyca. W związku z tym, gdy Twój pies powoli się starzeje powinieneś zwiększyć częstotliwość wizyt kontrolnych u swojego lekarza weterynarii, a także nieco zmienić żywienie swojego pupila, o czym porozmawiamy już za moment.

Opieka nad psim seniorem – najważniejsze informacje w pigułce

W miarę upływu lat, podobnie jak w przypadku ludzi, zmieniają się potrzeby i możliwości naszych zwierzaków. Dlatego należy także nieco zmienić sposób opieki nad psim seniorem. Nie są to drastyczne zmiany, ale jest kilka kwestii, które warto mieć na uwadze. Jak opiekować się psem seniorem? Oto kluczowe kwestie związane z opieką nad starszymi psami.

Spacery – nie przesadzaj z aktywnością fizyczną i dostosuj się do swojego pupila

Starsze psiaki nie dysponują już takimi zasobami energii, jak w młodości, dlatego jeśli zajmujesz się psim seniorem, to musisz dostosować swoje tempo do jego możliwości i chęci. W tej kwestii należy orientować się na indywidualne potrzeby konkretnego psiaka. Jeśli widzisz, że Twój zwierzak zostaje w tyle i męczy się podczas spacerów, to zwolnij kroku! Postaraj się nie irytować i zaczekaj na swojego psa, w końcu Ty także nie będziesz wiecznie młody. A jeżeli poza seniorem, masz też młodszego psiaka, to możliwe, że będziesz musiał zabierać je na osobne spacery, tak by młody mógł się wyszaleć, a starszy nie się nie zmęczył. W późniejszych stadiach warto także ograniczyć czas spędzony na zewnątrz, a w skrajnych przypadkach, gdy zwierzak zaczyna mieć trudności z chodzeniem, warto pomyśleć o zakupie specjalnych wózków dla psów seniorów, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku większych psów.

Żywienie psa seniora – karm go lekko, ale pamiętaj o wysokiej zawartości składników odżywczych

W miarę upływu lat zmieniają się także potrzeby żywieniowe psa-seniora. Starsze psy mają zazwyczaj mają mniejszy apetyt, niż w młodości, co związane jest ze spowolnieniem metabolizmu oraz mniejszymi potrzebami w zakresie aktywności fizycznej. Psi senior powinien zatem być karmiony specjalną karmą dla seniorów ze zmniejszoną zawartością białka i tłuszczu oraz większą ilością witamin pochodzenia roślinnego, dzięki czemu będziemy kontrolować wagę i zdrowie zwierzaka. Inną opcją jest samodzielne przygotowanie jedzenia dla psa, jednak w tym przypadku nie można podejść do sprawy lekkomyślnie – poza poszerzeniem własnej wiedzy z zakresu żywienia psów, polecamy także skonsultować jadłospis z weterynarzem.

Opieka weterynaryjna – zwiększ częstotliwość wizyt kontrolnych i trzymaj rękę na pulsie

Poza zalecanymi wizytami u weterynarza przy okazji szczepień, pamiętaj także o ustaleniu harmonogramu badań kontrolnych! Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na wiele chorób, takich jak schorzenia nowotworowe i kostne. Natomiast wykrycie dolegliwości we wczesnych stadiach poprawia prognozy wyleczenia zwierzaka oraz ograniczenia jego cierpienia, dlatego częstsze wizyty u weterynarza w połączeniu z bacznym obserwowaniem jego zachowania i nawyków są niezbędne w trakcie opieki nad psim seniorem!

Opieka nad psem seniorem w pigułce

Opieka nad starszym psem nie jest dużo bardziej wymagająca, niż wychowanie młodszego psa, jednak istnieje kilka kwestii, o których każdy opiekun powinien pamiętać. Po pierwsze, psiego seniora nie można forsować, dlatego konieczne jest zmniejszenie długości spacerów oraz ich tempa. Po drugie, niezwykle ważne jest odpowiednie żywienie psa w zaawansowanym wieku – dieta seniora musi być lżejsza, mniej bogata w białko i tłuszcze, ale z dużą zawartością warzyw i pochodzących z nich witamin. Po trzecie, regularne wizyty u lekarza weterynarii są konieczne, by monitorować stan zdrowia pupila i wykrywać choroby we wczesnych stadiach, a tym samym, by zapewnić bardziej komfortowe życie Twojemu psu. Pamiętając o powyższych zasadach, na pewno sprawisz, że jesień życia Twojego psa obędzie się bez zbędnych problemów i bólu. A poza tym, pamiętaj, że najważniejszy, zarówno dla młodego, jak i starszego psa, jest czas spędzony z opiekunem, dlatego nie szczędź czasu i sił, aby pokazać mu jak bardzo go kochasz!

Na dzisiaj to wszystko, ale zapraszamy również do innych artykułów na naszej stronie internetowejprzygotowaliśmy dla ciebie wiele innych ciekawych informacji ze świata zwierząt!

Udostępnij Komentarz