Jak uczcić Światowy Dzień Kota? - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Jak uczcić Światowy Dzień Kota?

Jak uczcić Światowy Dzień Kota? 17 lutego

Siedemnasty luty, to ważna data dla wszystkich miłośników kotów! To dzień, w którym koci opiekunowie i entuzjaści świętują niezwykłe relacje, jakie wiążą ich z przedstawicielami różnorodnej, rodziny kotów. To czas prezentów, smakołyków i nowych zabawek, ale i spędzania czasu z ukochanym pupilem! Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na celebrację Międzynarodowego Dnia Kota, to przedstawiamy nasze propozycje, z których możesz śmiało skorzystać i zainspirować się, by sprawić, że Twój kot poczuje się wyjątkowo!

Światowy Dzień Kota – garść podstawowych informacji

Międzynarodowy Dzień Kota to święto obchodzone 17 lutegow wielu krajach, rozsianych po całym świecie, które ma za zadanie podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, promowanie odpowiedniej opieki i podejścia do kotów, a także uwrażliwienie ludzi na całym świecie na często trudny koci los. We Włoszech, uroczystości, związane ze Światowym Dniem Kota, obchodzone są już od 1990 roku i mają miejsce tego samego dnia, co w Polsce. Natomiast w Japonii, Międzynarodowy Dzień Kota przypada pięć dni później, w Stanach Zjednoczonych na 29 października, Rosji 1 marca, a w Zjednoczonym Królestwie na 8 sierpnia. Jednak mimo że daty bywają różne, to w każdym z tych państw, liczy się uczczenie tej niezwykłej relacji, jaka łączy koty i ludzi od czasów starożytnych!

Międzynarodowy Dzień Kota w Polsce

Światowy Dzień Kota w Polsce po raz pierwszy obchodzony był w 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot” oraz klubu miłośników kotów z Łodzi – Cat Club Łódź. Pomysłodawcom obchodów tego święta był Wojciech Albert Kurkowski – miłośnik zwierząt, międzynarodowy sędzia felinologiczny, wiceprezes World Cat Federation, a od 2020 roku Pełnomocnik Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw ochrony zwierząt. Poza działalnością zawodową Wojciech Kurowski jest także zaangażowany w akcję pomocy kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają datki na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. Od 2010 roku pomocy zwierzętom Fundacja Viva! oraz program „Mój Pies i inne zwierzęta” stworzony przez oddział TVP Warszawa przyjęły patronat Światowego Dnia Kota, wtedy to w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska, wStowarzyszeniu Miłośników Kotów Rasowych Jedynka, po raz pierwszy, zorganizowano wystawę kotów rasowych. Towarzyszyła jej akcja pomocy dla kotów bezdomnych i wolno żyjących, dla których zima jest trudnym okresem do przetrwania. Od tego czasu do obchodów Światowego Dnia Kota dołączają kolejne instytucje państwowe, fundacje oraz schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Jak uczcić Międzynarodowy Dzień Kota?

Obchody Światowego Dnia Kota, zapewne będą różnić się od tego, czy dany kociarz, aktualnie opiekuje się jakimś kocim przyjacielem, czy też nie ma tego szczęścia. Dlatego tę część naszego artykułu, podzieliliśmy na trzy bloki, jeden podpowiadający sposoby pomocy kotom, drugi, zachęcający do edukacji i szerzenia wiedzy na temat kotów i wreszcie, trzeci poświęcony wszelkiego typu prezentom i przysmakom, jakie możemy sprawić naszym domowym pupilom.

Ofiaruj swoją pomoc schroniskom lub fundacjom charytatywnym

Międzynarodowy Dzień Kota to wspaniała okazja, żeby pomóc kotom w potrzebie. Z okazji tego święta, z roku na rok, coraz więcej firm, bibliotek miejski, szkół i organizacji organizuje zbiórki charytatywne, mające na celu wsparcie domów tymczasowych, schronisk i fundacji zajmujących się kotami. Zazwyczaj, w takich akcjach zbierane są artykuły pierwszej potrzeby dla kotów, takie jak wysokiej jakości karma, przysmaki, posłania, drapaki, czy zabawki, lub pieniądze, potrzebne na leczenie i utrzymanie zwierząt. Nie myśl jednak, że tylko osoby, dysponujące naddatkiem budżetowym mogą pomóc! To nieprawda! Nawet jeśli nie masz w tym dniu możliwości wesprzeć jakiejś zbiórki, to zawsze możesz ofiarować swój czas! Dlatego jeśli masz chęć i czas, zadzwoń do okolicznego schroniska dla zwierząt i zapytaj, czy akurat nie potrzebują wolontariuszy. To świetny sposób na upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu – możesz pomóc kotom w potrzebie i spędzić z nimi czas!

Zajmij się szerzeniem wiedzy na temat kotów

Poza fizyczną lub pieniężną pomocą dla schronisk lub fundacji, Międzynarodowy Dzień Kota możesz również uczcić, udostępniając ciekawy artykuł na temat kotów, ogłoszenie, dotyczące poszukiwań domu dla kota, lub zbiórkę charytatywną za pośrednictwem mediów społecznościowych. To, z pozoru, może wydawać się nieznaczącym i niewiele zmieniającym zadaniem, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna! Bowiem czasami wystarczy jeden post, udostępnienie, czy artykuł, by zmienić postrzeganie i zachowanie ludzi! A nawet może się okazać, że dzięki Twojemu udostępnieniu, ktoś adoptuje kota, lub dowie się o organizacji charytatywnej. Do tego, niestety, wciąż niewielu kociarzy, tak naprawdę poszerza swoją wiedzę na temat kotów, dlatego każde udostępnienie zbliża nas do poprawy standardów opieki nad kotami. Dlatego nie lekceważ siły Internetu, dzięki niemu możesz zmienić życie niejednego kota!

Spraw, by Twój kot poczuł się wyjątkowo

Teraz przechodzimy do części, poświęconej głównie osobom, w których domu lub otoczeniu są koty! A mowa tu, oczywiście, o tym, żeby zadbać, by Twój kot czuł się wyjątkowo! Jak to zrobić? W pierwszej kolejności, powinieneś orientować się na indywidualne preferencje i upodobania swojego kota.  Jeśli przepada za zabawą, to na pewno ucieszy się z nowej zabawki! Jeżeli uwielbia drapaki, to może spraw mu nowy? A jeśli jest łasuchem, lub leniuchem, to pomyśl o sprezentowaniu pupilowi ulubionych przysmaków albo posłania. Jednak zasypując swojego kota przysmakami, nie zapomnij także o najważniejszym, czyli pieszczotach i wspólnie spędzonym czasie – rzecz jasna, na kocich warunkach!

Na koniec chcielibyśmy życzyć wszystkim kociarzom spotykania jak największej ilości przyjaznych kotów na swojej drodze, a gdy będziecie gotowi, wspaniałej relacji z Waszym kotem! Kotom natomiast życzymy kochających opiekunów, wspaniałych domów, w których będą mogły zajmować honorową pozycję, masy zabawek i przysmaków! Szczęśliwego Dnia Kota! 

Udostępnij Komentarz