Jak dbać o kota – garść przydatnych porad, praktyk i informacji - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Jak dbać o kota – garść przydatnych porad, praktyk i informacji

Jak dbać o kota – garść przydatnych porad, praktyk i informacji

W cześć, ogłoszonego przez nas Kociego tygodnia, mamy dla Ciebie kolejny artykuł, dotyczący naszych kocich przyjaciół. Dzisiaj poruszymy temat właściwej opieki nad kotem. Niestety wciąż wielu opiekunów nie przykłada odpowiedniej wagi do poszerzania wiedzy na temat kocich zwyczajów i upodobań, dlatego w tym artykule, postaramy się zawrzeć najważniejsze praktyczne porady i informacje, dzięki którym zyskasz pewność, że odpowiednio dbasz o swojego kota! Zaczynajmy zatem!

Wyprawka dla nowego domownika

Zacznijmy od podstaw, czyli od wyprawki dla kota! Co powinno się w niej znaleźć? Przed przyjęciem do domu zwierzęcia, musisz zaopatrzyć się w szereg przedmiotów i akcesoriów, które zapewnią mu wygodę i bezpieczeństwo, a jednocześnie Tobie ułatwią opiekę nad nowym pupilem.

Z czego powinna się składać wyprawka dla kota:

 • Miski – wybór misek dla kotów jest ogromny, jednak najlepiej zdecydować się na taką, którą łatwo utrzymać w czystości, jest pojemna i wytrzymała, a przy tym nie będzie na tyle lekka, żeby nie przemieszczała się podczas posiłku.
 • Kuweta – kuweta dla kota powinna być łatwa w czyszczeniu i odpowiednio pojemna. Mówi się, że idealna powinna zmieścić półtorej długości Twojego pupila.
 • Żwirek – na rynku, do wyboru mamy mnóstwo różnego rodzaju żwirków dla kotów, ale naszym zdaniem, na początek najlepszy będzie taki, wykonany z naturalnych surowców.
 • Karma – ten temat rozwiniemy nieco później, więc na razie ustalmy tylko, że powinna być dobrej jakości i zawierać, jak najwięcej mięsa.
 • Drapak – koty uwielbiają ostrzyć sobie pazurki, więc jeśli nie chcesz, żeby ofiarom twojego pupila stały się meble, to koniecznie zainwestuj w drapak!
 • Legowisko – koty lubią samodzielnie wybierać sobie miejsce do spania, ale na początku dobrze, jeśli zwierzak ma legowisko lub kocyk, który da mu poczucie bezpieczeństwa w nowym domu.
 • Zabawki – mimo, że koty przesypiają większość doby, to gdy się obudzą uwielbiają aktywność symulującą polowanie, dlatego warto zaopatrzyć się także w kilka zabawek na start.

Żywienie kota

Odpowiednie żywienie to jedna z kluczowych kwestii jeśli chodzi o zapewnienie kotu długiego, zdrowego i szczęśliwego życia. Warto zatem poznać chociaż podstawowe informacje na ten temat, a najlepiej zgłębić temat na własną rękę. Koty jedzą często, zwykle 4–8 razy dziennie, a konkretna ilość zależy w dużej mierze od rasy, wieku i poziomu aktywności pupila. A czym karmić kota? Koty to zwierzęta, które stosunkowo niewiele piją i nieczęsto udają się do miski z wodą, by ugasić pragnienie. Są bowiem przystosowane do życia w środowisku ubogim w wodę. Dlatego też większość płynów czerpią z jedzenia. W związku z tym ich dieta musi dostarczać pupilowi odpowiednią ilość płynu. To pierwszy element poprawnego kociego jadłospisu. Drugim jest to, że kocia karma powinna zawierać możliwie najwięcej białka pochodzenia zwierzęcego.  

Idealne kocie menu – gotowa karma i dieta  BARF

Idealną kocią dietę możesz zapewnić swojemu pupilowi na dwa podstawowe sposoby. Po pierwsze, możesz zdecydować się na gotową karmę dla kotów. Wtedy to powinieneś postawić na możliwie najbogatszą w białko odzwierzęce. W porządku, a co z odwiecznym pytaniem wśród hodowców kotów; sucha, czy morka karma?

Otóż, z uwagi na to, że koty przyswajają wodę z pożywienia, w pierwszej kolejności powinno się stosować karmę mokrą, w postaci kawałków mięsa w sosie i galaretce lub pasztetów. To ona powinna stanowić podstawę kociej diety. Nie oznacza to jednak, że sucha karma musi iść w odstawkę! Suchy wariant może być świetnym urozmaiceniem kociego jadłospisu!

Drugą możliwością zapewnienia kotu zbilansowanej diety jest tak zwana metoda BARF. Co to znaczy? Dieta BARF, czyli skrót od angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food, czyli Biologicznie Odpowiednia Surowa Żywność. W praktyce dieta polega na podawaniu zwierzętom  surowych produktów, które przypominają pokarmy zdobywane samodzielnie przez dzikie koty żywienia. To dieta uznawana przez wielu specjalistów za najzdrowszą, bo najbardziej zbliżoną do naturalnej, kociej diety. Jeśli zdecydujesz się na ten wariant, powinieneś podawać  kotu surowe mięso uzupełnione o niewielką ilość kości, podrobów lub mączki kostnej, witamin i tauryny. Taki jadłospis powinien zapewnić kotu odpowiednią dawkę składników odżywczych i wody, pod warunkiem, że jest odpowiednio skomponowana. Nie musisz jednak robić tego samodzielnie, bo na rynku znajdują się także gotowe mieszanki jedzenia tego typu.

Przyuczanie do korzystania z kuwety

Większość kotów woli kuwetę od innych części domu ze względu na konsystencję żwirku, jednak na początku należy zachęcić kota do korzystania z tego miejsca i podjąć pewne kroki, aby upewnić się, że kuweta będzie dla niego najlepszym miejscem do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jak to zrobić?

 • Umieść kuwetę w cichym miejscu, gdzie kotu nie będą przeszkadzać ludzie, psy ani głośne dźwięki.
 • Aby utrzymać kuwetę w czystości, codziennie zgarniaj żwirek z wierzchu, a raz w tygodniu czyść kuwetę. Ponadto należy wymieniać lub odświeżać żwirek co najmniej raz w tygodniu.
 • Jeśli masz dwa koty, musisz zapewnić im wystarczającą ilość kuwet. Jeden kot może próbować zastraszyć mniej dominującego kota przed korzystaniem z jednej kuwety, dlatego zadbaj o to, by każdy miał swoje miejsce.
 • Nie przestrasz kota podczas korzystania z kuwety, ponieważ może on wytworzyć złe skojarzenia z kuwetą i zacząć jej unikać.
 • Nie zmieniaj marki żwirku dla kota, ponieważ zwierzęta nie przepadają za nagłymi zmianami. Częste zmiany typów żwirku, mogą tak zdenerwować kota, że przestanie korzystać z kuwety.

Regularne wizyty u weterynarza

Posiadanie kota to nie tylko spędzanie czasu w jego majestatycznym towarzystwie, ale także dbanie o jego zdrowie i życie. Dlatego też początkujący opiekunowie kotów, powinni znaleźć zaufanego lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w leczeniu kotowatych, i zaplanować regularne wizyty kontrolne, bazując na zaleceniach takiej osoby.

Odpowiednia przestrzeń

Chcąc włączyć do swoich domowników kota, musimy pamiętać także o odpowiednim przygotowaniu dla niego miejsca. Co to oznacza? Powinno być ono bezpieczne i dostosowane do jego zwyczajów. Koty to zwierzęta stosunkowo aktywne, które nie lubią się nudzić, dlatego pomyśl o zapewnieniu swojemu pupilowi miejsca, gdzie może się wyszaleć, pobiegać i poskakać. Mruczki przepadają za różnego rodzaju zakamarkami i półkami, po których mogą swobodnie skakać, dlatego weź to pod uwagę podczas aranżacji swojego wnętrza. Poza tym warto mieć na uwadze pewne kocie obyczaje, jak na przykład fakt, że koty raczej nie załatwiają potrzeb fizjologicznych tam, gdzie jadają, dlatego postaraj się, żeby kuweta nie była umiejscowiona blisko misek.

Zabawę czas zacząć

Opowiedzieliśmy Ci już co nieco o kwestiach bardzo ważnych, lecz nie najprzyjemniejszych, więc teraz przyszedł czas na coś miłego, a mianowicie zabawę z kotem! I mylisz się, jeśli wydaje Ci się, że jest to kwestia mniej ważna, bowiem zabawa z kotem zapewnia mu nie tylko odpowiednią dawkę ruchu, ale także zdrowie psychiczne. Kot potrzebuje rozrywki i atrakcji w stopniu niemniejszym, niż jego opiekun! Dlatego musisz zadbać o to, żeby kot miał odpowiednie miejsce i akcesoria do zabawy, a także zapewnić mu swój czas, bo jeśli chcesz zadbać o to, żeby twój pupil się nie nudził, nie miał złego humoru, a także, by nie podupadł na zdrowiu, musisz zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i regularnie się z nim bawić! Na początek wystarczy kilka zabawek i drapak, a z czasem Wasza kolekcja powinna się powiększać.

To już wszystkie, naszym zdaniem, najważniejsze informacje, które powinien znać każdy początkujący koci rodzic. Oczywiście temat nie został wyczerpany, jednak wydaje nam się, że jest to wystarczająca wiedza na start.

Udostępnij Komentarz