Mowa psiego ciała – czyli jak czytać z ruchów psa - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Mowa psiego ciała – czyli jak czytać z ruchów psa

Mowa psiego ciała – czyli jak czytać z ruchów psa

Zastanawiasz się o czym myśli Twój pies? Chciałbyś  dowiedzieć się co Twojemu pupilowi chodzi po głowie? Poznać jego nastrój i samopoczucie? A może po prostu interesujesz się sposobami na lepsze porozumiewanie się z psem? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, na któreś z powyższych, to gratulujemy, świetnie wybrałeś stronę i formę spędzenia czasu, bo po lekturze dzisiejszego artykułu, będziesz dysponował wiedzą na temat psiej mowy ciała i będziesz o krok bliżej do prawdziwego zrozumienia swojego pupila. Dlatego bez zbędnego wstępu, przechodzimy do sedna sprawy!

Jak porozumiewają się psy?

Psy to wyjątkowo inteligentne zwierzęta, które komunikują się na różne sposoby. To gatunek, który dysponuje całym wachlarzem metod porozumiewania się z innymi psami i ludźmi, ale dla porządku pogrupowaliśmy je w na następujące kategorie. Istnieją trzy podstawowe sposoby komunikacji u psów, a mianowicie komunikacja fizyczna, komunikacja werbalna oraz wszelkiego rodzaju gesty i ruchy.  Postawa ciała, ruch i położenie ogona, albo uszu i wyraz mordki to komunikaty, które każdy szanujący się opiekun czworonoga znać powinien! A jeśli nie znasz, to zaraz to zmienimy! 

Komunikacja fizyczna

Według ekspertów, psy wyrażają emocje poprzez fizyczność. Nie zawsze mówią nam, jakie są ich intencje, ale po prostu jak się czują w danej sytuacji. Komunikacja fizyczna może obejmować wszystko, od postawy lub ruchu do czynności. Aby zrozumieć, co mówi, patrz na całego psa. Kluczowymi miejscami są uszy, ogon, oczy i pysk. Zwracaj też uwagę na zmiany w fizyczności. Lękliwa reakcja fizyczna może szybko przekształcić się w reakcję agresywną.

Działania

Podobnie jak w przypadku ludzi, czasem czyny przemawiają głośniej niż słowa. Te działania, w przeciwieństwie do fizyczności, mogą mieć miejsce, kiedy nie zwracasz na nie uwagi. Wsłuchiwanie się w zachowanie psa, nawet kiedy nie ma Cię w domu, jest trudne, ale ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, co pies Ci mówi.

Komunikacja werbalna

Podobnie jak w przypadku komunikacji fizycznej, odgłosy głosu psa pozwalają nam poznać jego uczucia. Ponownie, musisz wziąć pod uwagę cały obraz sytuacji. Jak wygląda ciało psa, kiedy szczeka? Czy skomli tuż przed posiłkiem, czy dlatego, że zbliża się do niej obca osoba? Te dodatkowe wskazówki pomogą Ci zrozumieć, co chce powiedzieć Ci Twój pupil.

Jak zrozumieć psa?

Psia postawa, czyli jak rozpoznać psie zamiary

Rozkład masy ciała psa może wiele powiedzieć o jego nastroju i zamiarach. Weźmy pod uwagę psa, który jest pochylony ku ziemi. Jest to oznaka strachu lub stresu. Pies może próbować przed czymś uciec, a taka postawa sprawia, że wydaje się mniejszy. Innymi słowy, mówi: “Nie chcę zrobić nic złego”. Skrajną wersją tej postawy jest pies, który przewraca się na grzbiet, odsłaniając brzuch. Może to wyglądać tak, jakby pies domagał się pogłaskania po brzuchu, i u zrelaksowanego psa często tak właśnie jest. W rzeczywistości jednak może to być oznaką silnego stresu i niepokoju. Dla uspokojenia pies może nawet oddać niewielką ilość moczu. Odwrotna postawa to pies z ciężarem ciała przesuniętym do przodu. Pies ten próbuje się do czegoś zbliżyć. Może to świadczyć po prostu o zainteresowaniu psa, ale może też wskazywać na zamiary ofensywne, szczególnie w połączeniu z innymi agresywnymi sygnałami mowy ciała, takimi jak ogon trzymany wysoko. W tym przypadku pies stara się sprawiać wrażenie większego. Łatwym do odczytania aspektem psiej mowy ciała jest ukłon. Jest to sytuacja, w której pies kładzie klatkę piersiową na ziemi, a zad unosi w powietrzu. Jak sama nazwa wskazuje, jest on wykorzystywany do inicjowania zabawy z innymi psami, a nawet z ludźmi. Mniej zrozumiałym sygnałem jest podniesienie łapy, która często wskazuje, że pies jest niepewny sytuacji lub czuje się w niej nieco niepewnie.

Oczy, czyli okno do psiej duszy

Z wyglądu oczu można się wiele dowiedzieć o stanie wewnętrznym psa. Po pierwsze, oczy psa mogą być łagodne lub surowe. Te pierwsze, najczęściej, mają rozluźnione powieki i czasami wyglądają, jakby pies je mrużył. Świadczą one o tym, że pies jest spokojny lub zadowolony. Przeciwieństwem są oczy surowe, które sprawiają wrażenie chłodnych. Wskazują one na negatywne nastawienie psa, na przykład, gdy psiak pilnuje zabawki lub jest agresywny. Nie powinieneś mieć problemów z rozpoznaniem tego stanu. Kontakt wzrokowy jest dla psów ważnym sygnałem. Tak jak intensywne spojrzenie może być zwiastunem agresji, tak odwracanie wzroku ma na celu uspokojenie sytuacji. Kiedy psy czują się zestresowane, odwracają wzrok i unikają kontaktu wzrokowego. Ludzie często interpretują to jako ignorowanie ich przez psa lub jego upór, ale pies wyraża w ten sposób dyskomfort. Białka oczu są kolejnym kluczowym wskaźnikiem. Jest to sygnał, że czuje się zaniepokojony lub zestresowany daną sytuacją. Możesz je zobaczyć, kiedy wprawiasz psa w zakłopotanie, np. kiedy klepiesz go po głowie, lub kiedy pies boi się, że ktoś odbierze mu zabawkę lub smakołyk.

 Jak wygląda szczęśliwy pies?

To zdecydowanie najłatwiejsza do zidentyfikowania emocja. Radosnego psa każdy opiekun rozpozna bez trudu! Zadowolony psiak, najczęściej macha ogonem, a nawet całym zadem z boku na bok, ma lekko rozchylony pysk, a jego uszy są w zwyczajnej, zrelaksowanej pozycji. Oczy szczęśliwego psa są szeroko otwarte, jednak nie wytrzeszczone i bez widocznych białek, lub lekko przymknięte. A co z sygnałami werbalnymi? Zrelaksowany pies najczęściej nie wydaje żadnych dźwięków. Jeśli natomiast mowa o ruchu, to porusza się na wyprostowanych, acz nie nazbyt sztywnych łapach.

Jak wygląda agresywny pies?

Agresja u psów przejawia się w różny sposób. Jednak do najczęstszych oznak agresji zaliczyć można zacięte warczenie, wraz z głośnym szczekaniem, uniesiony, wyprostowany ogon, i oczywiście uniesioną górną wargę i odsłonięcie zębów. Niektórym psom dodatkowo stroszy się i dęba staje sierść w okolicy karku i ogona.

Jak wygląda zaniepokojony pies?

Zaniepokojony pies, najczęściej wpada w stan skupienia i pozornego bezruchu.  Oczy zestresowanego psa są zazwyczaj szeroko otwarte, a białka wyraźnie widoczne – psy to baczni obserwatorzy. Zaniepokojony czworonóg często dyszy i odwraca głowę od stresora.  Taki zwierzak może także mieć podkulony ogon, uszy płasko przylegające do głowy i może poruszać się skulony na ugiętych łapach, jakby przypłaszczał się do ziemi i chciał przemknąć niezauważenie. Innymi, mniej oczywistymi, oznakami stresu u psa może być także nadmierne oblizywanie siebie i powierzchni, unoszenie jednej z przednich łap do góry, lub przeciągłe ziewanie.

Jak wygląda przestraszony pies?

Przestraszone czworonogi często automatycznie przewracają się na grzbiet, odsłaniając brzuch, tym samym prezentując całkowitą uległość i podporządkowanie. Inną reakcją jest chowanie się i zabezpieczenie najważniejszych organów, czyli brzuchu poprzez przyparcie się do podłoża lub podkulenie ogona. nieruchomy ogon i przyciskają ciało do ziemi i niewiele się ruszają. Mogą także wykazywać oznaki nadmiernego lizania podłoża.

Mowa psiego ciała

Mowa psiego ciała to temat, który powinien zgłębić każdy opiekun czworonoga, ponieważ odpowiednie pojmowanie psich zachowań sprawia, że możemy lepiej opiekować się naszymi pociechami i unikniemy nieporozumień. Dlatego koniecznie roześlij ten artykuł do swoich znajomych opiekunów zwierząt! A jeśli wciąż Ci mało informacji o psach i kotach, to zapraszamy tutaj! Przyjemnej lektury!

Udostępnij Komentarz