Sekretne życie psów: Co Twój pies wie na Twój temat i jak działa psia intuicja - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Sekretne życie psów: Co Twój pies wie na Twój temat i jak działa psia intuicja

Sekretne życie psów: Co Twój pies wie na Twój temat i jak działa psia intuicja

Każdy opiekun psa, powie Ci, że psy to nie tylko bardzo towarzyskie, ale i spostrzegawcze i mądre zwierzęta. To one zazwyczaj, jako pierwsze biegną, żeby pocieszyć nas, gdy jesteśmy smutni i skaczą ze szczęścia razem z nami w obliczu radosnych wieści. Dzielą z nami dole i niedole, oraz są naszymi najwierniejszymi towarzyszami. Jak to jednak w rzeczywistości wygląda? Są tylko kompanami, którzy bacznie nas obserwują, czy raczej żyją równolegle z nami? Co Twój pies tak naprawdę o Tobie wie? Dzisiaj zajmiemy się tym nietuzinkowym zagadnieniem, które zbliży nas do lepszego zrozumienia psiej natury.

Psia intuicja

Jedni nazywają to intuicją, inni po prostu szybkim i trafnym interpretowaniem faktów i zachowań, niemniej większość z nas zgadza się co do tego, że psy wyjątkowo dobrze rozpoznają ludzkie uczucia i emocje. Jednakże od 2016 roku nie są to tylko nasze domysły, bowiem zgodnie z wynikami badań, opublikowanymi w magazynie  “Biology Letters” okazuje się, że psy faktycznie potrafią rozpoznawać emocje zarówno u ludzi, jak i u innych zwierząt, wykorzystując do tego głównie zmysł wzroku i słuchu, a następnie interpretując i przetwarzając te informacje. Wtedy to siedemnastu zdrowym, zsocjalizowanym, dorosłym psom rodzinnym różnych ras prezentowano jednocześnie dwa źródła informacji emocjonalnych. Para obrazów twarzy ludzkich lub psich w skali szarości z korekcją gamma, pochodzących od tej samej osoby, ale przedstawiających różne wyrazy twarzy (radosna/zabawna versus zła/agresywna), była wyświetlana na dwóch ekranach w tym samym czasie, gdy odtwarzany był dźwięk. Dźwięk był pojedynczą wokalizacją (szczekanie psa lub głos ludzki w nieznanym języku) o pozytywnej lub negatywnej wartości, pochodzącą od tej samej osoby, lub dźwiękiem neutralnym (szum Browna). Naukowcy zaobserwowali, że psy dłużej swoją uwagę na zdjęciach, które były właściwie powiązane z dźwiękiem i to  właśnie zinterpretowano jako umiejętność rozpoznania stanów emocjonalnych [1]

Czy psy naprawdę wyczuwają złych ludzi?

Nie od dziś mówi się, że psy wyczuwają „złych ludzi”. Jednak to, co kiedyś było tylko obserwacją, której prawdziwości nie znaliśmy, obecnie znajduję potwierdzenie naukowe! Otóż zgodnie z raportem z badań opublikowanym w „Neuroscience and Biobehavioral Reviews” psy wykorzystują swój wszechmocny węch także do tego, żeby określić, czy dana osoba jest nastawiona do nich negatywnie, czy też pozytywnie. Potrafią za pomocą swojego wyjątkowego węchu wyczuć to, że  dany człowiek jest nieżyczliwą, zdenerwowaną i złośliwą osobą. Brzmi jak coś, wyjętego z książki science fiction, prawda? A okazuje się, że nasze domowe pupile są obdarzone takimi umiejętnościami!  W ramach eksperymentu wykazano, że psy mają wyjątkowo wyczuloną intuicję i są w stanie po krótkiej obserwacji zachowania ocenić czy dana osoba jest życzliwa, czy nie. Co więcej, nie chodziło o życzliwość wobec samego psa, a innej osoby w otoczeniu, której znajdował się pies, nie chodzi wyłącznie o to, że pies czuje, że ktoś negatywnie nastawiony do niego, ale potrafi wyczuwać to nawet gdy jest to sytuacja z nim niezwiązana. Dlatego warto ufać swojemu psu, bo jest szansa, że wyczuje czyjeś złe zamiary, dużo wcześniej, niż my.

Wiemy już, że psy są obdarzone wyjątkowo sprawną intuicją wobec innych ludzi i potrafią wyczuwać złe zamiary, ale to jeszcze nie wszystko! Bowiem psy wiedzą znacznie więcej na temat swoich opiekunów, niż im się wydaje!

Psy wyczuwają smutek

Pewnie każdy opiekun psa mógłby Ci to sam powiedzieć, ale teraz znajduje to także potwierdzenie w nauce! Otóż udowodniono, że psy doskonale identyfikują smutek, zwłaszcza u ludzi, z którymi są w bliskiej relacji. Psy mają bardzo wykształcony zmysł empatyczny, dlatego często dostosowują się do nastroju otoczenia i współodczuwają emocje swoich właścicieli. Wtedy to psy, najczęściej rezygnują z zabawy, by zamiast tego położyć się obok swoich ukochanych, przytulić do nich, czy polizać. Pies, bowiem chce dla swojego człowieka, jak najlepiej! Dlatego też zrobi wszystko, co w jego mocy, by ulżyć mu w cierpieniach i sprawić, żeby się rozchmurzył.

Psy wyczuwają strach

Poza żalem i smutkiem, psy świetnie wyczuwają też inne emocje, zwłaszcza strach. Bazując na obserwacji Twojej mowy ciała, oraz zapachu pies w mgnieniu oka zauważy, że się czegoś boisz. A jak na to zareaguje? W tym przypadku wiele zależy od źródła strachu, oraz charakteru pupila, jednak do najczęstszych psich odpowiedzi na stresowe zagrożenie jest gotowość do obrony swoich bliskich w przypadku psów pewnych siebie i współodczuwanie lęku gdy mowa o spokojnych, wycofanych czworonogach.

Psy wyczuwają choroby

Przeprowadzono liczne badania, dotyczące tego, czy psy są w stanie wyczuwać zmiany chorobowe w ludzkim organizmie i ich wyniki nie pozostawiają wątpliwości! Psy są w stanie wyczuć choroby u ludzi. W tym raka! Zakłada się, że psy identyfikują komórki nowotworowe z uwagi na wydzielanie przez nie organicznych związków lotnych. Jedno z badań polegało na tym, że psom podawano kilka probówek, w tym takie, zawierające komórki rakowe i okazało się, że czworonogi niemal bezbłędnie wskazywały te właśnie próbówki. Na tej

podstawie, szacuje się, że psom udaje się zdiagnozować raka płuc aż w 71% przypadków. Znane są także historie o tym, jak psy lizały znamiona ze zmianami nowotworowymi, lub zwracały szczególną uwagę na część ciała, dotkniętą schorzeniami tego typu. Z uwagi na te niezwykłe możliwości psy zaczyna się szkolić do wyczuwania chorób wśród ludzi!

Psy wyczuwają ciążę

Jak już wspominaliśmy, psie nosy i intuicja mają niemal nieograniczone możliwości. W tym wyczuwanie ciąży! Z obserwacji poczynionych przez opiekunów psów, wynika, że psy wyjątkowo często zmieniają swoje zachowanie wobec ciężarnych  członków rodziny. Wtedy to nasi czworonożni przyjaciele stają się ostrożniejsze i bardziej opiekuńcze wobec swoich opiekunów. Istnieją dwie potencjalne przyczyny takiej zmiany. Pierwsza z nich tłumaczy to psią empatią i tym, że nasze pupile są w stanie przejmować nasze nastroje. Zgodnie z tą teorią, pies wyczuwa radość przyszłych rodziców i współodczuwa to szczęście razem z nimi. Druga natomiast przyczyny tego widzi w psim nosie i jego zdolnościach. Bowiem kobiety w ciąży przechodzą szereg zmian fizycznych i hormonalnych, które psy szybko wychwytują. 

Psy wyczuwają złość

Pewnie na tym etapie lektury, fakt, że psy potrafią wyczuć także złość i agresję, nie zrobią na tobie tak wielkiego wrażenia, niemniej warto podkreślić, że tak jest. Psy towarzyszą nam od setek lat i przez ten czas zdążyły nas całkiem nieźle poznać. Wiedzą więc, gdy się złościmy i denerwujemy. Wyczuwają nasz zapach, monitorują naszą mowę ciała i bacznie obserwują nasze zachowania. A gdy my jesteśmy wściekli to i one się denerwują. Dlatego czasami lepiej powściągnąć swój temperament.

Psy wyczuwają, że czeka je wizyta u weterynarza

Psy to baczni obserwatorzy, którzy świetnie dostrzegają i zapamiętują schematy zachowań. A to w połączeniu z tym, że wizyty u weterynarzy raczej rzadko kojarzą im się z czymś przyjemnym, sprawia, że bardzo łatwo i szybko stwierdzają kiedy przyszła pora na kolejną wycieczkę. Nasi czworonożni przyjaciele wyczuwają nasz lęk i zdenerwowanie, a to w połączeniu ze znajomą trasą do naszego lekarza weterynarii sprawia, że wyciągają trafne wnioski.

Psy wyczuwają radość

Poza wszystkimi negatywnymi emocjami, psy są także świetne w identyfikowaniu radości i współodczuwaniu jej ze swoim opiekunek. Zadowolony człowiek równa się szczęśliwy pies! Dlatego przestań się smucić i złościć i staraj się cieszyć życiem dla i ze swoim czworonożnym przyjacielem!

Jeśli masz ochotę na więcej informacji ze świata psów, to zapraszamy tędy. Ostatnio pisaliśmy, między innymi, o tym jak karać psa, by mu nie zaszkodzić i o opiece nad psimi seniorami. Koniecznie zajrzyj na naszego bloga! Przyjemnej lektury!

[1] Dogs recognize dog and human emotions | Biology Letters (royalsocietypublishing.org)

Udostępnij Komentarz