Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji sierści swojego psa
Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji sierści swojego psa
Istnieje wiele czynników wpływających na zdrowie skóry i sierści Twojego psa. Pielęgnacja sierści poszczególnych psów zależy od ich rasy i typu sierści. Dlatego warto zapoznać się z wymaganiami konkretnie swojego pupila w zakresie pielęgnacji. Przykładowo, niektóre psy mają sierść zewnętrzną oraz podszerstek – nieświadomi opiekunowie zwierząt mogą nieświadomie zaniedbać podszerstek, co może doprowadzić do bolesnych kołtunów, które może wymagać profesjonalnej opieki. Podobnie jest w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji psów z włosami, szorstką sierścią i ras łysych.
Dlatego warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji różnych typów sierści i minimalizować potencjalne problemy z sierścią swojego psa.
Sierść psa – co to takiego i jakie spełnia funkcje
Sierść naszych pupili to nic innego, jak ich okrywa wierzchnia, która spełnia kilka ważnych funkcji. Podstawowymi funkcjami sierści u zwierząt jest ochrona skóry zwierzęcia przed urazami, termoregulacja ciała, oraz zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Sierść naszych czworonogów ma za zadanie regulować temperaturę organizmu zwierzęcia i chronić zarówno przed niskimi, jak i przed wysokimi temperaturami. Co ciekawe, niektórzy uczeni przypisują także funkcję identyfikacji społecznej wśród innych zwierząt.
Struktura psiej sierści różni się od naszych włosów. Chociaż sierść naszych pupili również wyrasta z mieszków włosowych, które znajdują się w skórze właściwej, to w mieszku włosowym psa występuje jeden, największy włos pierwotny podstawowy, około pięciu, nieco cieńszych bocznych włosów pierwotnych i nawet dwadzieścia wtórnych.
Z włosów wtórnych tworzy się podszerstek, czyli gęsta warstwa ochronna znajdująca się tuż przy skórze naszych pupilów, natomiast pierwotne zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz warunkują barwę sierści. Podszerstek wspiera termoregulacje i stanowi wsparcie dla sierści okrywowej.
Sierść psa – dlaczego różni się od siebie?
Pierwotnie, psy miały sierść krótką, która najlepiej spełniała wymagania otoczenia, w którym żyli pierwsi czworonożni przyjaciele. Dopiero za sprawą ewolucji struktura sierści to psów zaczęła się zmieniać, by lepiej odpowiadać wymaganiom klimatycznym.
To, co zaczęła natura, szybko podchwycili hodowcy psów i to właśnie dzięki ingerencji hodowlanej, obecnie mamy tak wiele rodzajów psiej sierści o różnym wyglądzie i funkcji. To hodowcom można podziękować za to, że sierść poszczególnych ras psów jest tak różnorodna, a my możemy podziwiać ją w najróżniejszych wariantach.
Jakie są rodzaje sierści u psa?
Podział psiej sierści na rodzaje uzależniony jest od takich faktorów, jak jej struktura, długość włosa, oraz warstwy. Zgodnie z nim, psią sierść dzielimy na, następujące typy.
Podział psiej sierści ze względu na jej długość:
- Psy o sierści krótkiej długości – do 5 cm długości: mops, beagle, labrador, pit bull, amstaf.
- Psy o sierści średniej długości – powyżej 5 do 8 cm długości: border colie, owczarek niemiecki, golden retriever.
- Psy o sierści mieszanej długości – różna długość w zależności od części ciała: spaniel, seter irlandzki.
- Psy długowłose – od 8 do 25 cm długości: yorkshire terier, chart afgański, maltańczyk
- Psy nagie – grzywacz chiński, nagi pies meksykański.
Podział psiej sierści ze względu na warstwy:
- Z podszerstkiem – labrador, owczarek niemiecki, bobtail, Alaskan Malamute, Husky, szpic wilczy.
- Bez podszerstka – whippet, buldog francuski, buldog angielski, chart afgański, maltańczyk.
Podział psiej sierści na strukturę:
- gładka
- szorstka .
- kręcona
- skręcona w sznury
Pielęgnacja psiej sierści – podstawy
Zasady pielęgnacji psiej sierści różni się w zależności od jej typu i konkretnej rasy, dlatego opiekunowie psów rasowych powinni wyposażyć się w wiedzę na ten temat, przed zakupem swojego pupila. Takie informacje można bez trudu znaleźć w Internecie, ale warto poprosić też o rekomendacje hodowcę.
A my skupmy się na podstawowych zasadach pielęgnowania psiej sierści. Z czego powinna składać się pielęgnacja sierści Twojego pupila?
Szczotkowanie
Szczotkowanie sierści psa usuwa martwe owłosienie. Włosy zrzucone, ale nie usunięte, mogą łatwo tworzyć kołtuny, które mogą sprawiać ból, a w ciężkich przypadkach wpływać na serce.
Szczotkowanie pomaga również stymulować skórę i rozprowadzać naturalne oleje w całej sierści. Kluczowe znaczenie ma tu używanie odpowiednich szczotek i grzebieni do rodzaju sierści Twojego psa. Szczotki i grzebienie dla psów krótkowłosych mogą się znacznie różnić od tych dla psów o średniej i długiej sierści. Dla psów krótkowłosych sprawdzą się wszystkie szczotki wyposażone w krótkie metalowe ząbki, bądź sztywne włosie, a długowłose czworonogi powinny być czesane przyrządami z nieco dłuższymi zębami.
Psy krótkowłose mogą być czesane raz na dwa, trzy tygodnie, a te z dłuższym włosiem raz w ciągu tygodnia lub częściej. W okresie linienia warto zwiększyć częstotliwość szczotkowania.
Odżywianie
Proces osiągania zdrowej sierści i skóry zaczyna się od wewnątrz. Karmienie psa dietą pełną białka, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry i mieszków włosowych. Na rynku dostępne są różne suplementy i smakołyki opracowane z myślą o odżywianiu skóry, na przykład sprawdzonej marki Veteral. To świetny sposób na nagrodzenie psa i jednoczesne zadbanie o jego sierść.
Strzyżenie
Niektóre rasy psów wymagają także regularnego strzyżenia. Możesz zrobić to samodzielnie, lub skorzystać z pomocy psiego fryzjera. Strzyżenia nie wymagają rasy z podszerstkiem, ale przydaje się to w przypadku sznaucera, pudla, bichon fries, yorka, hawańczyka, maltańczyka i shih tzu.
Kąpiele
Ostatnim krokiem na drodze do pięknej i zdrowej sierści Twojego zwierzaka jest odpowiednia pielęgnacja i utrzymanie czystości. Psy powinny być kąpane co kilka miesięcy – oczywiście można częściej jeśli psiak się pobrudzi, ale raczej jako wyjątek, niż zasada. Kąpiel to podstawa, pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z kąpielami, bo te, wypłukują florę bakteryjną i negatywnie wpływają na funkcję ochronną skóry. Do kąpania psa koniecznie używaj niearomatyzowanych szamponów przeznaczonych dla skóry psów i kotów.
Pielęgnacja psiej sierści – podsumowanie
W ramach podsumowania warto raz jeszcze podkreślić, że podstawą zdrowej sierści Twojego pupila jest odpowiednia dieta, więc zanim umówisz wizytę u psiego fryzjera, najpierw sprawdź, czy dieta Twojego psiaka dostarcza mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych.