Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji sierści swojego psa - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji sierści swojego psa

Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji sierści swojego psa

Istnieje wiele czynników wpływających na zdrowie skóry i sierści Twojego psa. Pielęgnacja sierści poszczególnych psów zależy od ich rasy i typu sierści. Dlatego warto zapoznać się z wymaganiami konkretnie swojego pupila w zakresie pielęgnacji. Przykładowo, niektóre psy mają sierść zewnętrzną oraz podszerstek – nieświadomi opiekunowie zwierząt mogą nieświadomie zaniedbać podszerstek, co może doprowadzić do bolesnych kołtunów, które może wymagać profesjonalnej opieki. Podobnie jest w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji psów z włosami, szorstką sierścią i ras łysych.  

Dlatego warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji różnych typów sierści i minimalizować potencjalne problemy z sierścią swojego psa.  

pudel sierść petgram

Sierść psa – co to takiego i jakie spełnia funkcje  

Sierść naszych pupili to nic innego, jak ich okrywa wierzchnia, która spełnia kilka ważnych funkcji.  Podstawowymi funkcjami sierści u zwierząt jest ochrona skóry zwierzęcia przed urazami, termoregulacja ciała, oraz zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Sierść naszych czworonogów ma za zadanie regulować temperaturę organizmu zwierzęcia i chronić zarówno przed niskimi, jak i przed wysokimi temperaturami. Co ciekawe, niektórzy uczeni przypisują także funkcję identyfikacji społecznej wśród innych zwierząt.  

Struktura psiej sierści różni się od naszych włosów. Chociaż sierść naszych pupili również wyrasta z mieszków włosowych, które znajdują się w skórze właściwej, to w mieszku włosowym psa występuje jeden, największy włos pierwotny podstawowy, około pięciu, nieco cieńszych bocznych włosów pierwotnych i nawet dwadzieścia wtórnych. 

Z włosów wtórnych tworzy się podszerstek, czyli gęsta warstwa ochronna znajdująca się tuż przy skórze naszych pupilów, natomiast pierwotne zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz warunkują barwę sierści. Podszerstek wspiera termoregulacje i stanowi wsparcie dla sierści okrywowej.  

Sierść psa – dlaczego różni się od siebie?  

Pierwotnie, psy miały sierść krótką, która najlepiej spełniała wymagania otoczenia, w którym żyli pierwsi czworonożni przyjaciele. Dopiero za sprawą ewolucji struktura sierści to psów zaczęła się zmieniać, by lepiej odpowiadać wymaganiom klimatycznym.  

To, co zaczęła natura, szybko podchwycili hodowcy psów i to właśnie dzięki ingerencji hodowlanej, obecnie mamy tak wiele rodzajów psiej sierści o różnym wyglądzie i funkcji. To hodowcom można podziękować za to, że sierść poszczególnych ras psów jest tak różnorodna, a my możemy podziwiać ją w najróżniejszych wariantach.  

Jakie są rodzaje sierści u psa?  

Podział psiej sierści na rodzaje uzależniony jest od takich faktorów, jak jej struktura, długość włosa, oraz warstwy. Zgodnie z nim, psią sierść dzielimy na, następujące typy.  

Podział psiej sierści ze względu na jej długość:  

 • Psy o sierści krótkiej długości – do 5 cm długości: mops, beagle, labrador, pit bull, amstaf.  
 • Psy o sierści średniej długości – powyżej 5 do 8 cm długości: border colie, owczarek niemiecki, golden retriever.  
 • Psy o sierści mieszanej długości – różna długość w zależności od części ciała: spaniel, seter irlandzki.  
 • Psy długowłose – od 8 do 25 cm długości: yorkshire terier, chart afgański, maltańczyk  
 • Psy nagie – grzywacz chiński, nagi pies meksykański.  

Podział psiej sierści ze względu na warstwy:  

 • Z podszerstkiem – labrador, owczarek niemiecki, bobtail, Alaskan Malamute, Husky, szpic wilczy. 
 • Bez podszerstka – whippet, buldog francuski, buldog angielski, chart afgański, maltańczyk.  

Podział psiej sierści na strukturę:

 • gładka  
 • szorstka .  
 • kręcona 
 • skręcona w sznury 
sierść pielęgnacja ochrona rodzaje sierści


Pielęgnacja psiej sierści – podstawy

Zasady pielęgnacji psiej sierści różni się w zależności od jej typu i konkretnej rasy, dlatego opiekunowie psów rasowych powinni wyposażyć się w wiedzę na ten temat, przed zakupem swojego pupila. Takie informacje można bez trudu znaleźć w Internecie, ale warto poprosić też o rekomendacje hodowcę.  

A my skupmy się na podstawowych zasadach pielęgnowania psiej sierści.  Z czego powinna składać się pielęgnacja sierści Twojego pupila?  

Szczotkowanie 

Szczotkowanie sierści psa usuwa martwe owłosienie. Włosy zrzucone, ale nie usunięte, mogą łatwo tworzyć kołtuny, które mogą sprawiać ból, a w ciężkich przypadkach wpływać na serce. 

Szczotkowanie pomaga również stymulować skórę i rozprowadzać naturalne oleje w całej sierści.  Kluczowe znaczenie ma tu używanie odpowiednich szczotek i grzebieni do rodzaju sierści Twojego psa. Szczotki i grzebienie dla psów krótkowłosych mogą się znacznie różnić od tych dla psów o średniej i długiej sierści. Dla psów krótkowłosych sprawdzą się wszystkie szczotki wyposażone w krótkie metalowe ząbki, bądź sztywne włosie, a długowłose czworonogi powinny być czesane przyrządami z nieco dłuższymi zębami.  

Psy krótkowłose mogą być czesane raz na dwa, trzy tygodnie, a te z dłuższym włosiem raz w ciągu tygodnia lub częściej. W okresie linienia warto zwiększyć częstotliwość szczotkowania. 

Odżywianie 

Proces osiągania zdrowej sierści i skóry zaczyna się od wewnątrz. Karmienie psa dietą pełną białka, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry i mieszków włosowych. Na rynku dostępne są różne suplementy i smakołyki opracowane z myślą o odżywianiu skóry, na przykład sprawdzonej marki Veteral.  To świetny sposób na nagrodzenie psa i jednoczesne zadbanie o jego sierść.  

Strzyżenie  

Niektóre rasy psów wymagają także regularnego strzyżenia. Możesz zrobić to samodzielnie, lub skorzystać z pomocy psiego fryzjera. Strzyżenia nie wymagają rasy z podszerstkiem, ale przydaje się to w przypadku sznaucera, pudla, bichon fries, yorka, hawańczyka, maltańczyka i shih tzu.  

Kąpiele  

Ostatnim krokiem na drodze do pięknej i zdrowej sierści Twojego zwierzaka jest odpowiednia pielęgnacja i utrzymanie czystości. Psy powinny być kąpane co kilka miesięcy – oczywiście można częściej jeśli psiak się pobrudzi, ale raczej jako wyjątek, niż zasada. Kąpiel to podstawa, pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z kąpielami, bo te, wypłukują florę bakteryjną i negatywnie wpływają na funkcję ochronną skóry. Do kąpania psa koniecznie używaj niearomatyzowanych szamponów przeznaczonych dla skóry psów i kotów.  

Pielęgnacja psiej sierści – podsumowanie  

W ramach podsumowania warto raz jeszcze podkreślić, że podstawą zdrowej sierści Twojego pupila jest odpowiednia dieta, więc zanim umówisz wizytę u psiego fryzjera, najpierw sprawdź, czy dieta Twojego psiaka dostarcza mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych.  

Udostępnij Komentarz