Choroby stawów u psów – jak im zapobiegać, zdiagnozować i leczyć  - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Choroby stawów u psów – jak im zapobiegać, zdiagnozować i leczyć 

Choroby stawów u psów – jak im zapobiegać, zdiagnozować i leczyć  

Kłopoty ze stawami dotykają psy różnych ras i rozmiarów. Część z nich ma charakter wrodzony, inne nabywa się z wiekiem. Jednak wszystkie są bolesne i nieprzyjemne dla pupila.  Jak zapobiegać chorobom stawów? Jakie choroby najczęściej dotykają naszych czworonożnych przyjaciół? I jak je leczyć? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.  

Rodzaje i przyczyny bólu stawów u psów 

Istnieją dwie możliwe formy problemów ze stawami, które mogą być przyczyną bólu u Twojego psa: zwyrodnieniowe i rozwojowe bóle stawów:

Rozwojowe problemy ze stawami

Rozwojowe problemy ze stawami występują u Twojego psa od momentu urodzenia. Problemy te są zazwyczaj spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, które sprawiają, że stawy Twojego szczeniaka rozwijają się nieprawidłowo w młodym wieku. Choroby takie jak dysplazja stawu łokciowego lub biodrowego.  

Wiele ras psów ma predyspozycje do różnego rodzaju problemów ze stawami, które powodują u nich ból. Problemy te są znacznie bardziej powszechne u większych psów, ale można je znaleźć u szczeniąt każdej wielkości. Przykładowo, rottweilery są podatne na rozwój problemów ze stawami kolanowymi i skokowymi, berneńskie psy górskie powszechnie rozwijają dysplazję łokci, a nowofundlandy są jedną z ras najbardziej podatnych na rozwój problemów z więzadłem krzyżowym.

Jeśli kupujesz psa od hodowcy, dobrym pomysłem może być zapytanie go o wszelkie predyspozycje genetyczne, jakie jego rasa lub ród może mieć do problemów ze stawami. Dobry hodowca będzie w stanie udzielić Ci tych informacji bez uprzedzenia, ale nigdy nie zaszkodzi zapytać. 

Choroby zwyrodnieniowe stawów 

Choroby zwyrodnieniowe stawów spowodowane są powtarzającym się w czasie użytkowaniem stawów Twojego psa — zużyciem chrząstek lub uszkodzeniem ścięgien. Najczęstszą z tego rodzaju chorób stawów są problemy z więzadłami krzyżowymi, w przypadku których tkanki ulegają zwyrodnieniu w miarę upływu czasu i wielokrotnego użytkowania, aż do wystąpienia poważniejszych problemów i bólu. 

Przyczyny powstawania problemów ze stawami zwyrodnieniowymi są bardzo różne. Mogą one obejmować zarówno złamania, jak i urazy oraz chorobę zwyrodnieniową stawów. Często jednak rozwijają się one u większych psów, ponieważ ich waga powoduje większe obciążenie stawów Twojego pupila. 

Objawy bólu stawów u psów 

Stwierdzenie, czy Twój pies cierpi z powodu bólu stawów, może być trudne. Nasi psi towarzysze czasami mimo bólu zachowują się ze stoickim spokojem, a młode psy nawet kontynuują harce.  

Dlatego, poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych objawów bólu stawów, które mogą wystąpić u Twojego pupila: 

  • Apatia 
  • Kulenie i zesztywnienie 
  • Spadek aktywności 
  • Wady postawy 
  • Utrata apetytu 
  • Drażliwość 
  • Depresja 
  • Częste poślizgnięcia podczas poruszania się 
  • Lizanie, żucie lub gryzienie chorego miejsca 

Jeśli zauważysz któreś z powyższych symptomów, koniecznie zwróć się do swojego weterynarza i pomóż swojemu psu, zanim będzie za późno.    

Jak zapobiegać chorobom stawów u psów?  

Zapobieganie chorobom stawów u psów, choć nie daje stuprocentowej pewności, jest dużo łatwiejsze, niż leczenie. Odpowiednio dobrany preparat na stawy dla szczeniaka z problemami rozwojowymi może wpłynąć na prawidłowy rozwój kośćca i zminimalizować ryzyko zwyrodnienia. Dlatego jeśli masz psa rasy, która ma predyspozycje do chorób stawów, koniecznie odwiedź stronę Veteral – tam znajdziesz wyłącznie sprawdzone i certyfikowane suplementy polecane przez lekarzy weterynarii.

Najpowszechniejsze choroby stawów u psów  

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat chorób stawów, na które najczęściej cierpią nasze pupile. 

Aseptyczna martwica główki kości udowej  

To pogorszenie stanu szczytu kości udowej obserwowane u młodych psów ras miniaturowych i małych charakteryzuje się brakiem dopływu krwi i zniszczeniem naczyń krwionośnych kości. Znane jest również pod technicznym terminem, aseptyczna martwica główki kości udowej. Przyczyna tej choroby nie jest znana, choć u Manchester Terrierów schorzenie to może być dziedziczne.   

Objawy chorobowe obejmują kulawiznę kończyn tylnych, zanik mięśni ud oraz ból podczas ruchu w stawie biodrowym. Przewlekłe przypadki świadczą o chorobie zwyrodnieniowej stawów. W identyfikacji charakterystycznych zmian tego stanu mogą pomóc zdjęcia rentgenowskie.  

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu chorej główki i szyjki kości udowej oraz na fizykoterapii w celu stymulacji wykorzystania kończyny. Jeśli te procedury zostaną zastosowane, większość zwierzaków z tym schorzeniem wraca do zdrowia.  

Przemieszczenie rzepki  

To dziedziczne schorzenie jest spowodowane nieprawidłowym rozwojem rzepki. Przemieszczenie rzepki jest często związane z licznymi deformacjami kończyny tylnej — obejmującymi staw biodrowy, kość udową i piszczelową. Stan ten może również prowadzić do uszkodzeń chrząstek i więzadeł w kolanie. Zwierzęta dotknięte tą chorobą kuleją lub poruszają się skokowo. Choroba może dotyczyć psów w każdym wieku. 

Objawy różnią się znacznie w zależności od stopnia zaawansowania przemieszczenia. W łagodnych przypadkach rzepka może być ręcznie przesunięta, ale łatwo wraca do normalnej pozycji. W takich przypadkach objawy występują rzadko i są łagodne. W miarę jak przemieszczenie staje się coraz poważniejsze, zwichnięta rzepka częściej wypada z miejsca, a pies stale kuleje. 

Istnieje kilka opcji leczenia chirurgicznego. Rodzaj wykonywanej operacji zależy od ciężkości przemieszczenia i może obejmować drobne zabiegi i operacje kostne. Rzadko może być konieczna amputacja kończyny. Psy z łagodną lub umiarkowaną postacią choroby zazwyczaj w pełni wracają do zdrowia. 

Osteochondroza  

Osteochondroza jest zaburzeniem formowania się chrząstki i kości u średnich i dużych psów, które intensywnie rosną. W tym stanie niedojrzała chrząstka stawowa pęka i oddziela się od leżącej pod nią kości. Do przestrzeni tej dostaje się płyn, a pod chrząstką mogą tworzyć się torbiele. Fragmenty chrząstki mogą oddzielać się od końca kości i pływać luźno w jamie stawowej. Następstwem tego jest stan zapalny w zaatakowanym stawie, który może prowadzić do zapalenia stawów i dalszego rozpadu chrząstki, co w znacznym stopniu ogranicza ruchomość stawu. Nie wiadomo, co jest przyczyną, ale możliwymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są diety bogatej w produkty wysoko-przetworzone, jak również szybki wzrost, urazy i dziedziczność.  

Objawy osteochondrozy obejmują kulawiznę, gromadzenie się płynu w obrębie stawu oraz sztywność stawu. Do obszarów dotkniętych chorobą należą: głowa kości ramiennej, wewnętrzna strona stawu łokciowego, stawy kolanowe oraz grzbiety stawów skokowych.  

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu płatów chrząstki lub swobodnie pływających fragmentów chrząstki. Można skorzystać z zabiegu tradycyjnego lub artrografii. Psy z chorobą zwyrodnieniową stawów mogą skorzystać ze stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych i środków modyfikujących płyn stawowy.  

Rokowania co do powrotu do zdrowia są doskonałe w przypadku łopatek, dobre w przypadku stawu skokowego i umiarkowane w przypadku stawu łokciowego i stępowego. Jeżeli u psa dotkniętego chorobą występują również objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, inne schorzenia stawów lub niestabilność stawu skokowego, szanse na wyzdrowienie są mniejsze. 

Dysplazja stawów  

Dysplazja stawu oznacz nieprawidłowy rozwój stawu łokciowego u młodych, dużych, intensywnie rosnących psów. Polega na nieprawidłowym wzroście kości, rozwoju chrząstki lub nieprężeniach stawu. Jest uważana za jedną z najczęstszych przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów u psów. 

Zaburzenia równowagi mogą rozwijać się powoli między 4 a 8 miesiącem życia, jednak niektóre przypadki mogą zostać zdiagnozowane dopiero po przekroczeniu 1 roku życia. Staw może wydawać się sztywny, i niezdolny do swobodnego ruchu. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do zapalenia kości i stawów, oraz gromadzenia się płynu w obrębie stawu. 

Leczenie chirurgiczne powinno być przeprowadzone, zanim dojdzie do zmian zwyrodnieniowych. Perspektywy powrotu do zdrowia po operacji są dobre, jeśli w stawie nie rozwinęła się choroba zwyrodnieniowa. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (przepisane przez lekarza weterynarii) mogą zmniejszyć ból i stan zapalny. Pomocne mogą być również środki modyfikujące płyn stawowy. 

Choroby stawów u psów – podsumowanie 

Choroby i bóle stawów mogą drastycznie pogorszyć komfort życia Twojego psa, dlatego reaguj już na pierwsze symptomy choroby.  

Udostępnij Komentarz