Niewydolność nerek u psa, co warto wiedzieć? - Petgram - Choroby
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Niewydolność nerek u psa

Niewydolność nerek u psa

Nerki to jeden z najważniejszych organów u psów. Są narządem wydzielniczym, oraz pozwalają utrzymać prawidłowe stężenie wody i elektrolitów, a także wpływają na ciśnienie krwi. Często jednak nasze zwierzaki borykają się z postępującym ich zwyrodnieniem, a w konsekwencji nawet z ich niewydolnością. Czym jest przewlekła niewydolność nerek, jakie są jej objawy, przyczyny i jak możemy pomóc naszemu pupilowi jeśli zostanie postawiona diagnoza?

labrador u weterynarza

Zdrowie psa i funkcje nerek

W momencie, kiedy do naszego mieszkania trafia mały psiak, rzadko kiedy doszukujemy i zastanawiamy się nad jego ewentualnymi chorobami. Zazwyczaj zwierzak nie daje żadnych symptomów chorobowych, a troska o jego kondycję sprowadza się głównie do wizyt u behawiorysty czy weterynarza w celu odrobaczenia, zaszczepienia czy uzyskania wskazówek dotyczących pełnowartościowego pożywienia, oraz zapewnienia mu odpowiedniego rozwoju. Natomiast każdy świadomy opiekun, powinien pamiętać o tym ze wraz z wiekiem zwierzaka, zresztą tak jak u ludzi, dochodzi do ”zużycia” narządów. Jedną z najczęstszych dolegliwości, która się pojawia u dojrzalszych psów jest właśnie niewydolność nerek.

Jak rozpoznać, czy Twojemu zwierzakowi dolega niewydolność nerek? Przede wszystkim niewydolność nerek jest dość ciężka do zdiagnozowania, ponieważ przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów, które mogłyby nas bezpośrednio zaniepokoić. Nerki są narządem wchodzącym w skład układu moczowo-płciowego. Organ ten pełni funkcję wydalniczą, endokrynną oraz regulacyjną. Nerki w organizmie naszego pupila są dwie, a swoim kształtem mogą przypominać fasolkę. Nerki są organem bardzo dobrze ukrwionym, w czerwonobrązowym kolorze.

lekarz weterynarii z opiekunem i psiakiem

Jak już wiemy, nerki odpowiadają za wydalanie z organizmu wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii. Nerki również pełnią rolę filtra, czyli filtrują i zatrzymują składniki, które są niezbędne do homeostazy, czyli równowagi organizmu. Mają też ogromne znaczenie w przypadku prawidłowego ciśnienia krwi. Są też istotne dla układu kostnego i równowagi kwasowo-zasadowej krwi. Choć efektywność działania nerek u ludzi jak u zwierząt w naturalny sposób wraz ze starzeniem zaczyna być słabsza, to w odróżnieniu od pogarszającego się słuchu czy wzroku, to u psa może być niestety nawet przyczyną jego przedwczesnej śmierci. Jak długo może żyć pies z przewlekłą niewydolnością nerek oraz czy zahamowanie tego procesu jest w ogóle możliwe?

pijący pies

Przyczyny niewydolności nerek

Przewlekła niewydolność nerek u psów jest chorobą, która głównie rozwija się w wyniku podawania zwierzęciu karmy mocno przetwarzanej i zawierającej aktywne składniki chemiczne, oraz ubogiej w składniki odżywcze, minerały i witaminy.

Co sprzyja rozwojowi niewydolności nerek u psa

Aktywne składniki chemiczne, nie będąc odpowiednio trawione przez organizm psa, zalewają psi układ trawienny niewłaściwymi substancjami. W następstwie, wszystkie one gromadzą się w nerkach zwierzęcia, uniemożliwiając mu optymalne funkcjonowanie. W tej sytuacji obserwuje się spadek ilości sodu i potasu, przy jednoczesnym podwyższeniu się mocznika i kreatyniny. Jeśli nerki tracą zdolność filtrowania moczu, zwierze więcej się załatwia i ma wzmożone pragnienie. Zazwyczaj te objawy sprawiają, że zaniepokojony opiekun szuka pomocy u weterynarza. Oczywiście niewydolność nerek może być również spowodowana przez inne czynniki, np. takie jak używanie szkodliwych środków przeciw insektom, nadużywanie różnego rodzaju leków przeznaczonych dla psów, lub ludzkich.

Jak już wiemy, tym, co sprzyja rozwojowi niewydolności nerek u psów, jest zjedzenie zatrutych substancji. Wszystkie psy lubią węszyć i poznawać, a kiedy znajdą coś co jest w obiekcie ich zaintesowania, starają to polizać lub wziąć do pyska. Bardzo często wystarczy mała ilość trującej substancji, aby w konsekwencji spowodować ostrą niewydolność nerek u zwierzęcia. Również może być wypita zanieczyszczona ciecz ze zbiornika wodnego lub kałuży, zepsute jedzenie, opryski do roślin, rozpuszczalnik lub inne chemiczne płyny często przez nas używane w gospodarstwie domowym. Dlatego tak ważne zabezpieczenie przed psem miejsc, w których dostępne są dla niego podobne zagrożenia. Ostra niewydolność nerek psa najczęściej pojawia się u zwierząt w podeszłym wieku.

lekarz weterynarii z psem

Objawy niewydolności nerek u psa

Najczęstsze objawy, które mogą sugerować o przewlekłej niewydolności nerek to:

  • Utrata wagi
  • Znacznie podwyższona częstotliwość oddawania moczu
  • Zmniejszenie lub brak apetytu
  • nadmierne pragnienie
  • Zauważalne przewlekłe zmęczenie i apatia
  • Nieświeży oddech z zapachem moczu
  • Zwierzę, które cierpi na niewydolności nerek, może mieć również rozjaśnione śluzówki, a to sygnalizuje obniżoną ilość czerwonych krwinek w jego organizmie, co prowadzi do niewydolności serca

pijący pies

Diagnostyka niewydolności nerek u psa

Jednym z pierwszych etapów leczenia przewlekłej niewydolności nerek jest ogólna i całościowa diagnostyka. Przy odpowiedniej diagnozie i leczeniu długość życia zwierzęcia z niewydolnością nerek może być podobna, jak u zdrowego psa, o ile leczenie zacznie się we właściwym momencie.

Jeżeli podejrzewasz, niewydolność nerek u psa, niezwłocznie udaj się na wizytę do lekarza weterynarii. Specjalista z pewnością zleci takie badania, które pomogą postawić diagnozę. Najczęściej wykonywanym badaniem jest morfologia krwi, która sprawdza parametry biochemiczne. Kolejnym badaniem, aby ustalić czy zwierze cierpi na przewlekłą niewydolność nerek jest sprawdzenie procesu zagęszczania moczu, który jest bardzo ważny, aby ocenić proces zaawansowania dolegliwości i problemów z nerkami. Badanie moczu umożliwia również wykazanie obecności komórek pochodzenia nerkowego, które są niepożądane u zdrowego zwierzęcia.

Podczas analizy badania moczu u psa można zauważyć kryształy, które często są pierwotną przyczyną przewlekłej niewydolności nerek i carów związanych z chorymi nerkami. Nie można ignorować obecnych komórek w moczu, ponieważ świadczą np. o zapaleniu pęcherza. Kolejnymi możliwościami jest kamica nerek, lub amyloidoza nerek. Najbardziej dokładne informacje o stanie nerek przynosi USG nerek. Podczas tego lekarz ocenia wielkość narządów, ich stosunek względem siebie, oraz zmieniony kształt czy strukturę wewnętrzną. USG jest badaniem szybkim i bezbolesnym, które pozwala wyelimonować czynniki, które zagrażają prawidłowej pracy nerek oraz zapobiec rozwojowi choroby. USG pozwala na natychmiastowy wynik i daje możliwość wdrożenia odpowiedniego leczenia.

pies przyjmujący lek

Leczenie niewydolności nerek

Jeśli wymienione powyżej badania potwierdzą chore nerki i ich niewydolność, leczenie powinno być wdrożone natychmiastowo. Jeśli narząd został zatruty środkami chemicznymi, lekarz musi jak najszybciej zacząć od zneutralizowania trucizny i usunięcia jej z organizmu psa. W sytuacji uszkodzenia nerek na skutek innej choroby ważne jest odpowiednie leczenie choroby pierwotnej, tam aby zahamować chorobę nerek. Diagnoza i rokowanie dla zwierzęcia może być o wiele delikatniejsze, jeśli leczenie farmakologiczne będzie wsparte odpowiednią dietą.

Odpowiednia dieta dla psa mającego ostrą postać niewydolności nerek koniecznie musi być pozbawiona soli i absolutnie nie może być oparta resztkach z Twojego talerza, ponieważ sprzyja to zawsze chorobom nerek. Oczywiście komfort i długość życia psa z niewydolnością nerek to sprawa bardzo indywidualna. Natomiast dobre leczenie ma na celu głównie usunięcie mocznika-jego nadmiaru, oraz kreatyniny z organizmu i zbalansowanie zaburzeń elektrolitowych. Bywają sytuacje kiedy psom lekarze muszą podawać płyny dożylnie, a także leki, które usprawnią przepływ krwi przez nerki. Wielu opiekunów zastanawia się, czy jest możliwość wyleczenia schorzenia takiego jak niewydolność nerek u psa. Rokowania mogą być pozytywne, ale regres zaistniałych zmian w nerkach jest niestety nieosiągalny, zatem niewydolność nerek jest chorobą nieuleczalną.

chory pies

Profilaktyka niewydolności nerek

Kiedy pojawia się choroba nerek, lub przewlekła niewydolność nerek, najważniejsze jest szybkie działanie, odpowiednia diagnoza i właściwe leczenie. Mając już świadomość, że Twoje zwierze cierpi na choroby układowe, przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie i świadome żywienie psa. Warto także włączyć do codziennego jadłospisu pupila odpowiednie suplementy, które w sposób naturalny i bezinwazyjny poprawią funkcjonowanie nerek i układu pokarmowego.

Jak już wiecie, przewlekła lub ostra niewydolność nerek daje bardzo zróżnicowane objawy, niekiedy są one mało charakterystyczne. Natomiast warto cyklicznie odwiedzać specjalistę lub lekarza weterynarii i dbać o wizyty kontrolne. Badanie krwi i moczu naszych podopiecznych, jest szczególnie ważne po ukończeniu 5 roku życia, tak aby zapobiec wszelkim chorobom a w tym przypadku niewydolności nerek.

Udostępnij Komentarz