Maine coon - Co powinieneś wiedzieć o tej wyjątkowej rasie? - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Maine coon – Co powinieneś wiedzieć o tej wyjątkowej rasie?

Koty rasy maine coon

Kot maine coon to jedna z najpopularniejszych ras kotów domowych, a także jedna z największych. Słyną z tego, że posiadają “psi charakter” – przywiązują się do ludzi, a nie do miejsca. Ich imponujący wygląd, wspaniała gęsta sierść, chęć do spędzania czasu na zabawach z właścicielem i zdolność do przystosowywania się do różnych warunków to tylko nieliczne zalety rasy maine coon.

Skąd wziął się kot maine coon, jak wygląda i dlaczego jest tak dobrym towarzyszem dla człowieka? Dowiesz się o tym z naszego tekstu. Oprócz tego wyjaśniamy także, jak należy pielęgnować jego sierść, jakie rozrywki mu zapewnić, na co może chorować i jakie legendy łączą się z jego pochodzeniem.


w rudej sierści

Jak wyglądają koty maine coon?

Maine coony to jedna z największych – jeśli nie największa – rasa kotów domowych. Długość ciała kota maine coon może dochodzić aż do 120 cm, choć dotyczy to głównie kocurów, które są większe od kotek. Jeśli chodzi o wagę, maine coony osiągają od 7 – 11 kg (kocury) oraz 5 – 9 kg (kocice). Oczywiście zdarzają się nawet większe egzemplarze maine coonów.

Czy maine coon ma włosy czy sierść?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Można powiedzieć ogólnie, że co do sierści koty rasy maine coon to koty półdługowłose. Ich gęsta, jedwabista sierść, luźno opadająca, średniej długości najdłuższa jest w okolicach szyi i piersi oraz ud. Kocur ma dodatkowo “kryzę” z włosów, która przypomina lwią grzywę.

Umaszczenie maine coonów może być różne – dopuszczalne są niemal wszystkie kolory, jakie zdarzają się u kotów domowych (poza typowymi dla kota syjamskiego – czekoladowym, liliowym i płowym). Najczęściej spotykane umaszczenie jakie mają maine coony to tabby, czyli pręgowane.

mainecoon na trawie

Maine coon – charakterystyczne cechy wyglądu

Charakterystycznym elementem wyglądu maine coona są z pewnością jego uszy. Kot rasy maine coon ma je dość szerokie i szpiczaste, są one zakończone pędzelkami jak u rysia. Jego głowa jest średniej wielkości, kanciasta z wyraźnie zaznaczoną kufą. Szeroko rozstawione, lekko owalne, skośne oczy są najczęściej zielone, złote lub miedziane. Ale uwaga – maine coony posiadające białą sierść mogą mieć oczy niebieskie lub wielokolorowe.

Ogon maine coona jest długi, szeroki i lekko zwężający się ku końcowi. Może osiągać długość nawet do 35 cm. Futro okrywające ogon tworzy kształt charakterystycznego “pióra”. Kot maine coon jest dużych rozmiarów, muskularny, odznacza się szeroką klatką piersiową. Ma średniej długości, masywne nogi i łapy.

Z uwagi na swoje gabaryty koty maine coon trafiły nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe koty domowe świata oraz koty z najdłuższym ogonem.

dwa mainecoony

Pochodzenie maine coona

Skąd właściwie wziął się kot rasy maine coon? Koty maine coon lub koty majkuny (tak, można znaleźć również takie określenie tej rasy) to tajemnicze stworzenia, których pochodzenie owiane jest legendami. Co do tych legend dotyczących kotów maine coon, wspomnimy o nich za chwilę.

Historycznie po raz pierwszy maine coona spotkano w na terenie Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej prawdopodobną wersją pochodzenia maine coona jest ta, że powstał on od kotów europejskich lub azjatyckich, które dotarły do wybrzeży Ameryki w XVIII wieku lub od kotów angorskich, przywiezionych przez marynarzy z Nowej Anglii. Podczas powrotu z jednej z wypraw, statek, którym dowodził kapitan Coon, przybił do brzegu i okazało się, że wraz z ludźmi na pokładzie znajdują się również koty.

Zwierzęta rozproszyły się na terenie amerykańskiego stanu Maine (jednego ze stanów leżących na terenie Nowej Anglii) i przystosowały się do panujących tam, trudnych warunków. Gęsta, długa sierść chroniła ich ciało przed zimnem i wilgocią. Nazwano je “kotami Coona”. Oczywiście ta historia nie musi być prawdziwa, ale pewne jest to, że koty znalazły się na tych terenach dzięki statkom.

Fakty są takie, że od drugiej połowy XIX wieku koty rasy maine coon pojawiały się na amerykańskich pokazach kotów rasowych, a w roku 1895 w Madison Square Garden (Nowy Jork) zdobyły tytuł najpiękniejszych kotów wystawy. W Polsce pierwsze koty maine coon pojawiły się w roku 1994 i od tego czasu są jedną z najpopularniejszych ras kotów domowych.

angora

Legendy z maine coonem w roli głównej

Z kotami rasy maine coon i ich pochodzeniem wiąże się wiele ciekawych legend. W każdej z nich może tkwić ziarno prawdy, ale jednocześnie każda może też być całkowicie zmyślona. Warto jednak poznać ciekawe hipotezy na temat tej rasy kotów.

Skąd wzięła się nazwa rasy maine coon? Skąd tak naprawdę przybyły maine coony? Jest kilka wersji ich historii, które warto poznać.

szopy

Krzyżówka kota i szopa pracza?

Jedna z hipotez na temat pochodzenia maine coonów głosi, że przodkowie kotów rasy maine coon to krzyżówka kota domowego i szopa pracza (racoon lub po prostu coon). To stąd miałby wziąć się piękny ogon kota maine coon. Brzmi ciekawie, ale taka krzyżówka nie jest w ogóle możliwa, dlatego tą wersję powstania rasy maine coon należy włożyć między bajki.

Koty i Wikingowie?

Jest także wersja mówiąca, że rasa tych największych kotów domowych wzięła swój początek od kotów, które wraz z Wikingami przybyły do wybrzeży Ameryki. Przystosowane do trudnych warunków koty norweskie, których długie i gęste futro pomogło im przetrwać chłody, miały dać początek całkiem nowej rasie kotów – maine coon.

Jak było naprawdę, trudno zgadnąć, choć badania genetyczne potwierdzają, że kot maine coon jest rzeczywiście spokrewniony jest z kotem norweskim i krótkowłosymi kotami domowymi.

Koty Marii Antoniny

Najbardziej romantyczna historia o kotach maine coon sięga do czasów Rewolucji Francuskiej i królowej Marii Antoniny. Głosi ona, że uciekając przed swoim przeznaczeniem królowa miała odpłynąć z lojalnymi wobec niej osobami statkiem do Nowego Świata. Wraz z innymi cennymi rzeczami na pokładzie statku miały znajdować się jej ukochane koty angorskie.

Królowa została schwytana, a koty wraz z załogą odpłynęły. Tak właśnie dostały się na wybrzeże stanu Maine i tam dały początek nowej rasie, krzyżując się z innymi kotami.

kot w terenie

Jaki charakter mają maine coony?

Maine coon to kot niezwykle towarzyski, skłonny do zabaw z właścicielem. Nie jest zbyt hałaśliwy, ale lubi czasem znaleźć się w centrum zainteresowania, dlatego warto zapewnić mu trochę ruchu i poświęcić czas. Z uwagi na skłonność do zabaw, maine coony mogą być wspaniałymi towarzyszami trochę starszych dzieci. To koty lojalne i inteligentne, lubiące spędzać czas ze swoim właścicielem.

Zabawa z kotem maine coon powinna znaleźć się w codziennym repertuarze zajęć właściciela, ten kot nie lubi się nudzić. Można wychodzić z nim, wyprowadzając go na smyczy – warto przyzwyczajać go do niej już od małego kociaka. Jeżeli Twój maine coon ma być kotem niewychodzącym, nie potrzebujesz smyczy, ale należy zapewnić mu rozrywki w postaci drapaków, półek i szafek zamontowanych na ścianie i innych atrakcji.

Należy przy tym pamiętać, że maine coony to koty duże. Dość późno jak na ten gatunek osiągają dojrzałość płciową i mogą rosnąć do około 3-4 roku życia (zwłaszcza kocury), aż osiągną swoje właściwe duże rozmiary. W parze z wielkością idzie ich waga, dlatego jeżeli montujesz półki na ścianie specjalnie do zabaw z kotem, trzeba pamiętać jakich naprawdę rozmiarów może być maine coon.

kot na drapaku

Dorosły maine coon i interakcje z innymi zwierzętami

Koty maine coon akceptują inne koty oraz psy. Dobrze czują się wśród innych zwierząt, co nie znaczy, że dają się zdominować. Wśród innych domowych zwierząt zachowują się w sposób łagodny i pokojowy, choć w charakterystykę kota maine coon wpisane są skłonności przywódcze. No cóż – rasa maine coon już po prostu taka jest.

Pielęgnacja kota maine coon

Rasa maine coon nie jest tak trudna w pielęgnacji, jak mogłoby się to wydawać, patrząc na futro tego kota. Maine coon lubi szczotkowanie. Delikatne i umiejętne wyczesywanie sprawi mu prawdziwą przyjemność, szczególnie jeśli jest do tego przyzwyczajony od najmłodszych lat. Kota należy szczotkować co najmniej dwa razy w tygodniu lub częściej. To pozwoli uniknąć połykania przez kota skołtunionej sierści.

Jakich akcesoriów potrzebujesz dla swojego kota? Na pewno przyda Ci się zgrzebło z delikatnymi końcówkami, metalowy grzebień do rozczesywania i furminator, który pozwoli bez trudu usunąć martwe włosy. Furminator przyda się w okresie linienia, należy jednak pamiętać o tym, żeby nie używać go za często – raz na tydzień zdecydowanie wystarczy.

Kot tej rasy może być kąpany. Niektóre bardzo lubią wodę, jednak nie jest to konieczność. Wyjątek stanowią zwierzęta, które biorą udział w wystawach.

czesany kot

Karmienie kota maine coon

Kot maine coon z uwagi na swoje większe od standardowych gabaryty powinien dostawać także większe porcje. W grę wchodzi zarówno sucha, jak i mokra karma. Dobrze, jeśli podamy kotu suchą karmę składającą się z chrupek o większych rozmiarach niż standardowe. Pełnowartościowa karma o dużej zawartości mięsa, powinna też zawierać dodatki wzmacniające stawy.

Mokra karma również nadaje się dla kota maine coon. Można podać mu mieszanki BARF, a od czasu do czasu (najlepiej na wiosnę) wzbogacić jego dietę o witaminy, biotynę i olej rybi. Pamiętaj jednak, że nie można karmić maine coona w ten sposób zbyt długo.

mały kot jedzący

Main coon – jak zadbać o jego zdrowie?

Tak jak i inne rasy, również maine coon narażony jest na różne choroby. Niektóre koty mają dziedziczne skłonności do chorób, przekazywanych w genach, dlatego zawsze warto dobrze znać hodowlę, z której pochodzą kocięta. Dobrze poznać również genetykę jego najbliższych przodków (głównie rodziców, ale nie tylko).

Maine coon to jednak dość zdrowa rasa i większość tych kotów choruje bardzo rzadko, a przy odpowiedniej pielęgnacji możesz cieszyć się swoim ulubieńcem przez wiele długich lat.

kot w pogoni

Co grozi kotom tej rasy?

Jedną z chorób, do których kot maine coon może mieć skłonności, jest kardiomiopatia przerostowa. Kardiomiopatia przerostowa to pogrubienie ściany mięśnia sercowego, które prowadzi do zastoju krwi w krążeniu płucnym i obrzęku płuc. Wczesnymi objawami kardiomiopatii przerostowej są między innymi: przyśpieszony oddech, duszności, szybkie męczenie się, ospałość.

Chorobą o podłożu genetycznym, na którą może zapaść maine coon, jest rdzeniowy zanik mięśni. Wystąpienie SMA u kota tej rasy to wyniki wystąpienia wadliwego genu u obojga rodziców. Skutkuje trudnościami w poruszaniu się, oddychaniu, jedzeniu i utrzymaniu równowagi.

Słabym punktem kota maine coon mogą okazać się stawy. Z uwagi na rozmiary kotów maine coon, problemem może okazać się dysplazja stawów biodrowych – pojawiająca się w okresie wzrostu. Jedną z chorób dziedzicznych bywa też policystowatość nerek, czyli skłonność do powstawania torbieli w nerkach u main coona.

Maine coon w młodym wieku może cierpieć na młodzieńcze zapalenie dziąseł, które leczy się zabiegami dentystycznymi, likwidującymi stany zapalne.

kot ze szczoteczką do zębów

Maine coon – kot, którego aż chce się mieć

Maine coon to wspaniały kot o majestatycznym wyglądzie. Szeroka klatka piersiowa, grzywa jak u lwa, uszy rysia i ciekawskie, sowie oczy, a do tego interesujące ubarwienie. Ponadto zaletą jest równie wspaniały charakter: lojalny, towarzyski, inteligentny, skłonny do zabaw. Łatwo nauczyć go wielu rzeczy. To interesujący zwierzęcy przyjaciel, którego warto mieć.

Ile kosztuje maine coon?

Cena maine coona może być różna i zależy od konkretnej hodowli oraz tego, czy kupujemy kotka dla siebie – wtedy cena nie powinna przekroczyć 2000. Jeżeli kot przeznaczony jest do dalszego rozrodu, wtedy jego cena automatycznie wzrasta do około 2500 tysiąca złotych.

3 kotki maine coon

Maine coon – kilka ciekawostek o tym fantastycznym kocie

Ta rasa ma kilka cech, o których większość ludzi nie ma pojęcia. Prezentujemy najciekawsze fakty, które warto znać jej na temat.

Maine coon ma ogon równy długości całego jego ciała. Często można zaobserwować, jak owija się nim, żeby się ogrzać. A niezwykle gęsta i jedwabista sierść, jaką szczyci się maine coon jest wodoodporna! Daje mu to świetną ochronę przed wilgotną, deszczową pogodą. Ponadto może poszczycić się aż 75 kolorami i wzorami sierści, jaka może u niego wystąpić.

Maine coon to rasa, u której częściej niż u jakiejkolwiek innej występuje polidaktylia. Oznacza to, że u kotów tych występują dodatkowe palce, które np. ułatwiają chodzenie po śniegu (ale nie tylko).

Main coon lubi dużo “mówić”, przy czym odgłosy jakie wydaje bardziej przypominają gruchanie i delikatny świergot, niż zwykłe miauczenie. Jest od roku 1985 oficjalnym kotem stanu Maine, bywa także bohaterem książek – np. serii o Harrym Potterze.

Main coon imieniem Stewie był najdłuższym kotem świata, mierzył aż 123 cm!

To oczywiście nie wszystkie ciekawe rzeczy na temat tych wyjątkowych kotów.

Maine coon jedzący karmę

Maine coon to kot jedyny w swoim rodzaju

Kot maine coon będzie wspaniałym przyjacielem i towarzyszem zabaw. Jest tak wyjątkowy, że trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo w równie wyjątkowy sposób. Pomoże w tym nie tylko smycz.

Zamawiając na stronie petgram.pl lokalizator GPS zadbasz o swojego mruczka tak, jak na to zasługuje. Jeśli jest to kot wychodzący, będzie znacznie łatwiej zachować nad nim kontrolę – w każdej chwili możesz sprawdzić, gdzie się znajduje, a jeżeli przekroczy obszar, który uznajesz za bezpieczny, natychmiast otrzymasz o tym powiadomienie.

Ponadto korzystanie z lokalizatora daje także inne korzyści. Jakie? Sprawdź na stronie petgram.pl już dzisiaj!

Udostępnij Komentarz