Border collie - charakter, cena, ciekawostki - Petgram - Psy
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Border collie

Border collie – opis rasy

Marzy Ci się pies w typie Border Collie? Chcesz, wraz z pupilem zacząć treningi i zdobyć tytuł mistrza w sportach kynologicznych? A może po prostu spodobał Ci się pies Border Collie
i chciałbyś bliżej poznać tę rasę?

Niezależnie od tego, czy po prostu interesuje Cię ta rasa psów, czy myślisz o zakupie swojego Border Collie, ten artykuł powinien Ci się spodobać. Po tej lekturze rasa Border Collie nie będzie miała przed Tobą tajemnic. Dowiedz się, skąd pochodzi nazwa Border Collie, poznaj historię i opis rasy oraz jak pies tej rasy radzi sobie w towarzystwie z innymi czworonogami.

border collie

Border collie – historia rasy

Uważa się, że do powstania tej rasy przyczynili się starożytni Rzymianie. To oni jako pierwsi mieli sprowadzić na Wyspy Brytyjskie średniej wielkości czarno-białe psy pasterskie, których zadaniem była ochrona zwierząt gospodarskich. Podobno, te czworonogi następnie skrzyżowały się z typowymi dla tego rejonu świata psami w typie szpica, których przodkami były psy Wikingów. I tak oto powstać miały mniejsze, zwinniejsze i lepiej przystosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych psy pasterskie, które obecnie nazywamy owczarkami Border collie.

Pierwsze wzmianki o Border collie

Pierwszy wzmianki o istnieniu psów w typie Border collie pochodzą z szesnastym wieku w książce „English Shepherd” Johannesa Caina z 1573 roku. To Cain opisał pierwszego czarno-białego collie, który zajmował się wypasem bydła i zapędzaniem stad owiec na targ. I choć w tych czasach istniało sporo rodzajów psów pasterskich, to właśnie ten zasłynął, dzięki swojemu intelektowi.

szczeniak border collie

Użyteczne collie

Border collie to rasa wywodząca się z rasy landrace collie, typu psów występujących powszechnie na Wyspach Brytyjskich. Nazwa tej odmiany psów pochodzi od jej prawdopodobnego miejsca pochodzenia przy granicy Anglii i Szkocji. Pierwsze wzmianki dotyczące typu “collie” lub “Colley” pojawiły się pod koniec XIX wieku, choć słowo “collie” jest starsze i ma swoje źródło w języku szkockim. Uważa się również, że słowo “collie” pochodzi od starego celtyckiego słowa oznaczającego użyteczny.

W 1915 roku James Reid, sekretarz International Sheep Dog Society (ISDS) w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy użył terminu “border collie”, aby odróżnić te psy zarejestrowane przez ISDS od collie (lub Scotch collie, w tym rough collie i smooth collie) Związku Kynologicznego, które pierwotnie pochodziły z tego samego stada roboczego, ale po wejściu na ring wystawowy w 1860 roku i zmieszaniu z różnymi rasami rozwinęły odmienny, ujednolicony wygląd.

Pies o imieniu Old Hemp

Prekursorem Border collie był pies pasterski o imieniu Old Hemp, należący do Adama Telfera. Ten Border collie wykorzystywany był jako pies roboczy do wypasu owiec i zasłynął dzięki swojemu niepowtarzalnemu podejściu do wypasania owiec. Styl jego pracy różnił się od powszechnie spotykanego w jego epoce, gdyż pracował znacznie ciszej niż inne owczarki tamtych czasów. Ten przedstawiciel tej rasy psów pasterskich zamiast oszczekiwać swoje stado wykorzystywał do swojej pracy swoje ciało i obiegał swoje owce.

Border collie – opis rasy

Owczarki Border Collie to szkocka rasa psów pasterskich średniej wielkości. To rasa psów, powszechnie uważana za jedną z najinteligentniejszych, która wywodzi się z owczarków lądowych, występujących niegdyś na Wyspach Brytyjskich, ale została poddana standaryzacji na granicy Anglii i Szkocji i zaaprobowane jako oddzielna rasa przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich. Obecnie wykorzystywane są głównie jako psy użytkowe wykorzystywane do wypasu zwierząt gospodarskich, a konkretnie owiec, oraz jako pupile domowe.

Większość psów typu Border Collie cechuje się bystrością i siłą fizyczną Border Collie to inteligentny pies, który sprawdza się w zawodach psów pasterskich oraz w wielu innych psich sportach. Tego typu czworonogi potrzebują doświadczonego opiekuna, który jest w stanie zapewnić mu sporo ruchu i uwagi. Dorosły Border Collie powinien regularnie zażywać ruchu w sporych dawkach. To psiak, który chętnie bawi się z opiekunem i małymi dziećmi.

border collie

Border collie – podstawowe informacje

 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
 • Klasyfikacja FCI: Grupa 1, Sekcja 1, Owczarki
 • Temperament: inteligentny, energiczny, posłuszny, uważny
 • Kolory: biały i czarny, biały z czarnym i beżowym, biały i wątrobianym, rudym i beżowym, beżowy i biały — biel nie może przeważać w żadnym z wariantów
 • Waga: Pies: 14–20 kg, Suka: 12–19 kg
 • Wysokość: Pies: 48–56 cm, Suka: 46–53 cm
 • Długość życia: od 10 do 20 lat

Wygląd Border Collie

Wygląd Border Collie kojarzy chyba każdy. Border Collie to średniej wielkości pies, który osiąga około 50-60 cm w kłębie. To pies pracujący, który posiada gruby włos okrywowy oraz podszerstek, pysk w typie szpica oraz szpiczaste, najczęściej całkowicie lub częściowo stojące uszy.

Sylwetka Border Collie charakteryzuje się lekkością i gracją, chociaż w rzeczywistości, jest to potężnie umięśniony pies, który świetnie nadaje się do pracy. Psy hodowane na wystawy są bardziej jednorodne pod względem wyglądu niż pracujące border collie, ponieważ aby zwyciężyć na wystawach kynologicznych, muszą ściśle odpowiadać standardom klubów rasowych, określonych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich i FCI.

Pracujące psy rasy Border Collie

Zgodnie z ustaleniami Międzynarodowego Stowarzyszenia Psów Typu Border Collie owczarki Border Collie to przede wszystkim psy pasterskie, dlatego z ich punktu widzenia, dużo ważniejsze niż sam wygląd psa są jego umiejętności zaganiania owiec, ochrony oraz ich postawa. W ich rozumieniu Border ma być przede wszystkim psem pracującym dlatego najważniejsze, żeby był to szybki, zwinny i umięśniony pies, natomiast kwestie wizualne, takie jak kolor oczu, ułożenie uszu, czy pysk w typie szpica.

psy border collie

Mimo to jest jeden aspekt wizualny, który ma niebagatelne znaczenie w przypadku psów tej rasy, a mianowicie umaszczenie. Za sprawą pewnego starego zabobonu uważa się, że psy pasterskie nie mogą być białe, bowiem białe psy jakoby miałyby nie zdobyć posłuchu wśród owiec. W związku z tym jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało, psy tej rasy, których sierść cechuje się przewagą bieli, nie mogą brać udziału w konkursach o pasterskich.

W związku z tym większość owczarków rasy Border Collie z hodowli zarejestrowanej charakteryzuje się przewagą czerni, grubą sierścią i smukłą sylwetką.

Wystawowe psy rasy Border Collie

Organizacje kynologiczne, które dążą do stworzenia wzorca rasy, postawiły przed hodowcami wiele wymogów wizualnych. Psy tej rasy od XX wieku dzielą się na dwa główne typy — Border Collie krótkowłosy i długowłosy — a także wiele podtypów w zależności od miejsca występowania i osobliwości wizualnych.

Jest jednak kilka wymogów, które wyróżniają Border Collie na tle innych psów. Liczne organizacje kynologiczne wymagają na przykład, aby border collie miał “żywy i inteligentny” wyraz twarzy i ciemno-brązowe oczy. Dla uczestniczących w wystawach psów Border Collie określa standard rasy, czyli opis tego, jak pies powinien wyglądać. Zgodnie z ustaleniami tych organizacji psy tej rasy powinny mieć o długą sierść różnej długości, łagodne spojrzenie, ciało nieco dłuższe niż jest wysokie, wyraźnie zaznaczony spad, częściowo stojące uszy, a także lekko zakrzywiony ogon zakończony charakterystycznym hakiem.

border collie

Umaszczenie rasy Border Collie

Ogólnie rzecz biorąc, Border Collie to średniej wielkości psy o proporcjonalnej budowie ciała i umiarkowanej ilości sierści, która częściej jest gruba i skłonna do linienia. Collie wykształciły dwa rodzaje sierści — włos okrywowy gęsty oraz podszerstek — które różnią się teksturą i zastosowaniem. Miejscami ich sierść jest gładka i prosta a miejscami szorstka i kędzierzawa. Obecnie Border Collie to psy o umaszczeniu najczęściej czarno-białym, jednak w rzeczywistości istnieje ponad sto kolorystycznych wariantów umaszczenia Border Collie uznanych przez FCI. Do najczęściej spotykanych wariacji kolorystycznych Border Collie należą następujące:

 • black and white – czarno-biały
 • black tricolour – czarno-biały z podpaleniami / trójkolorowy
 • blue merle – niebieski marmurkowy
 • blue merle tricolour – niebieski marmurkowy z podpaleniami
 • chocolate and white/red – czekoladowy / brązowo-biały
 • chocolate tricolour – czekoladowo-biały z podpaleniami
 • chocolate merle – czekoladowy marmurkowy
 • chocolate tricolour merle – czekoladowy marmurkowy z podpaleniami
 • red tri – czerwony trikolor
 • blue and white – niebiesko-biały (rozjaśniony black and white – szary)
 • blue tricolour – niebiesko-biały z podpaleniami
 • ee-red (australian, golden, yellow) and white – rudo-biały
 • slate merle – jasnoszary marmurkowy
 • slate tricolour merle – jasnoszary marmurkowy z podpaleniami
 • lilac and white – liliowo-biały / rozjaśniony czekoladowy z białym
 • lilac tricolour – liliowo-biały z podpaleniami
 • lilac merle – liliowy marmurkowy
 • lilac tricolour merle – liliowy marmurkowy z podpaleniami
 • sable and white – sobolowo-biały
 • brindle – występowanie pasków/pręg na sierści
 • merle – umaszczenie marmurkowe
 • mottled – występowanie kropek/cętek na sierści

Mimo to podobnie jak w przypadku psów pasterskich pies rasy Border Collie występuje wyłącznie w wariancie niebiałym. Biały pies nie może być uznany za przedstawiciela rasy Border Collie.

border collie

Border Collie – charakter

Psy Border Collie to wspaniali towarzysze życia. Zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki Border Collie cechują się dużym sprytem, siłą i wigorem. Psy rasy Border collie wymagają znacznie więcej codziennych ćwiczeń fizycznych i stymulacji umysłowej niż inne psy. Border collie to najczęściej spokojny i inteligentny pies, a sama rasa jest powszechnie uważana za najinteligentniejszą rasę psów” – ta rasa zajęła pierwsze miejsce w książce Stanleya Corena “The Intelligence of Dogs. Choć pierwotnie border collie to psy pasterskie to obecnie ta rasa staje się coraz bardziej popularna jako zwierzę do towarzystwa.

Jeśli masz psa tego typu, to wiesz, że Border collie charakter może mieć niełatwy. Psa tej rasy nie można nazwać potulnym barankiem, a wręcz przeciwnie. Jeżeli nie zapewnisz mu odpowiedniego poziomu wysiłku fizycznego i umysłowego, Twój pies nieźle dać Ci się we znaki. Z reguły jednak psa rasy Border collie można określić jako inteligentnego i zrównoważonego, a przy tym pełnego wigoru i energii, idealnego dla rodzinny z dziećmi i innymi psami.

skaczący border collie

Wymagania fizyczne psów rasy Border collie

Border collie najlepiej rozwijają się, jeśli ich opiekunowie mogą zapewnić im mnóstwo zabawy i ćwiczeń, zarówno z ludźmi, jak i z innymi psami. To niezwykle aktywne zwierzęta, które potrzebują dużo ruchu i zabawy — nawet najdłuższy spacer może ich nie zmęczyć. Nadzwyczajna witalność to rozpoznawcza cecha psów Border collie, dlatego są to świetne psy dla ludzi aktywnych, którzy nie boją się pracy ze swoim pupilem.

Border collie to rasa, wymagająca sporego doświadczenia i wiedzy. Za sprawą swojego intelektu i witalności wymagają długich spacerów i częstej zabawy. W przypadku niewystarczająco dużej ilości ruchu i uwagi psa rasy Border collie bardzo trudno opanować. W takich sytuacjach psy tej rasy stają się nieposłuszne, a opiekunowie skarżą się na problemy behawioralne.

border collie

Zajęcia dla psów rasy Border collie

Psiaki w typie Border collie muszą mieć szansę zmęczyć się fizycznie i umysłowo. Jeśli Twój tryb życia, harmonogram dnia lub możliwości fizyczne nie pozwalają Ci poświęcać psu, chociażby kilkudziesięciu minut dziennie na zabawę i spacer, to bardzo możliwe, że nie jest to rasa dla Ciebie.

Na szczęście producenci akcesoriów dla zwierząt wychodzą naprzeciw wymogom naszych czasów i związanym z nimi niedoborem czasu i na rynku można znaleźć różne ciekawe zabawki dla psów, które pozwalają zająć pupila na dłużej. Bordery uwielbiają wszelkiego typu maty węchowe oraz interaktywne zabawki i gryzaki. Dlatego jeśli wiesz, że szykuje Ci się ciężki tydzień, kiedy możesz nie dysponować czasem i siłami na aktywne spędzanie czasu z pupilem, to warto wyposażyć się w interaktywne akcesoria dla psów.

oczy border collie

Border collie – pielęgnacja

Psy tej rasy nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pielęgnacja Border collie jest w zasadzie dość prosta. Rasa Border collie cechuje się dwuwarstwową sierścią, na którą składa się włos okrywowy oraz podszerstek. Włos okrywowy zazwyczaj jest dość twardy i ma różną długość od średniej po krótką, natomiast podszerstek to krótsza i bardziej miękka warstwa izolacyjna dla skóry, która sprawia, że Twój pies nie wymaga wizyt u fryzjera, ani dodatkowego okrycia na zimę.

Border collie – czesanie

Oba rodzaje sierści wymagają takiej samej pielęgnacji. Psa tej rasy najlepiej czesać raz lub dwa w tygodniu poza sezonem linienia i codziennie w jego trakcie. Do czesania psa najlepiej wykorzystywać szczotki i grzebienie specjalnie zaprojektowane do sierści z podszerstkiem lub specjalne rękawice dla psów.

Border collie – kąpiele

Psów rasy Border Collie nie trzeba kąpać często, ponieważ zbyt duża częstotliwość mycia psa może powodować nadmierną suchość skóry oraz osłabienie funkcji skóry i sierści Twojego psa. Wystarczy, jeżeli kąpiesz swojego psa co miesiąc lub dwa. Częstszych kąpieli Border może wymagać jedynie w okresie jesienno-zimowym, kiedy pupil pobrudzi się podczas spaceru lub zabawy.

Pamiętaj, żeby do mycia psów stosować wyłącznie dedykowane środki do pielęgnacji oraz szampony dla psów, ponieważ w innym wypadku ryzykujesz reakcję alergiczną, a nawet problemy dermatologiczne.

Border collie – obcinanie pazurów

Kolejnymi po kąpielach i czesaniu elementami pielęgnacji, o jakich nie możesz zapomnieć jest obcinanie pazurów. Psie pazury obcina się co dwa, trzy miesiące przy pomocy specjalnych obcinaków dla psów.

Border collie to średniej wielkości pies o mocnych pazurach, dlatego jest szansa, że jako niedoświadczony opiekun psów nie do końca sobie z tym poradzisz. Dlatego jeśli nie jesteś pewien, jak do tego podejść pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy profecjonalnego groomera lub lekarza weterynarii.

border collie

Zdrowie border collie

Psy rasy Border collie z natury są dość odporne i wytrzymałe. Jednak podobnie, jak w przypadku innych ras, Border collie wykazują genetyczne predyspozycje do pewnych chorób i syndromów.

Najpowszechniejsze choroby u psów rasy Border collie

Zapoznaj się z opisem najpowszechniejszych schorzeń i chorób, występujące u psów rasy Border collie.

Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów biodrowych jest chorobą dziedziczną, która sprawia, że stawy biodrowe formują się nieprawidłowo i prowadzi do zapalenia stawów. Pierwsze symptomy tego schorzenia możesz zauważyć już w pierwszych tygodniach życia pupila. Jeśli Twój Border collie ma kłopoty z poruszaniem się, kuleje, jego chód jest sztywny i niechętnie skacze lub biega, to jest to znak, że należy zabrać psa do lekarza weterynarii i podjąć leczenie.

Epilepsja

Kolejną chorobą, która bardzo często dotyka psy tej rasy, jest epilepsja. Istnieją trzy rodzaje napadów u psów: reaktywne, wtórne i pierwotne. Napady reaktywne są spowodowane reakcją mózgu na problemy metaboliczne, takie jak niski poziom cukru we krwi, niewydolność organów lub toksyny. Napady wtórne spowodowane są guzem mózgu, udarem lub urazem. Jeśli nie można znaleźć innej przyczyny, choroba nazywana jest pierwotną, lub idiopatyczną padaczką, szczególnie częstą u tej rasy.

Ataki zwykle zaczynają się one między szóstym miesiącem a trzecim rokiem życia. Jeśli Twój pupil ma atak, postaraj się uchronić go przed zrobieniem sobie krzywdy, ale nie próbuj kontrolować jego pyska czy języka. To mu nie pomoże, a może zaszkodzić. Zamiast tego zanotuj długość trwania napadu i udaj się do weterynarza.

border collie

Zespół przesunięcia portosystemowego

Twój Border Collie jest bardziej, niż inne psy narażony na zaburzenia pracy wątroby zwane zespołem przesunięcia portosystemowego (PSS). W tym przypadku część krwi, która powinna być dostarczana do wątroby, omija ją, uniemożliwiając jej prawidłowy przepływ, przez co wątroba nie może skutecznie usuwać toksyn z krwiobiegu. Dlatego koniecznie zadbaj o regularne badania tego narządu.

Anomalia oczu owczarków collie

Anomalia oczu collie, z angielska określana skrótem CEA pochodzącym od Collie Eye Anomaly to wrodzona choroba oczu psów rasy collie, która dotyka siatkówki i naczyniówki oka. To schorzenie może powodować niedowidzenie, krwotoki wewnątrz gałki ocznej, a nawet ślepotę u psów rasy Border Collie, a czasami także owczarków szetlandzkich i australijskich.

Każdy przedstawiciel rasy Border collie powinien zostać zbadany pod tym kątem w wieku szczenięcym, najlepiej od szóstego do ósmego tygodnia życia. To bardzo ważne, ponieważ pigmentacja z wiekiem może zasłonić ewentualny niedorozwój naczyniówki, objawiający się bladymi plamkami — aby wykryć CEA u dorosłego psa, należy przeprowadzić badania genetyczne.

Profilaktyka

Jeśli myślisz o kupnie psa rasy Border collie, to musisz być przygotowany na wystąpienie powyższych chorób i dbać o odpowiednią profilaktykę zdrowotną. Musisz zadbać nie tylko o to, żeby Twój pupil był regularnie szczepiony przeciwko wściekliźnie, a także chorobom zakaźnym, odrobaczany i zabezpieczony przed kleszczami, ale także o kontrolne badania krwi, moczu i kału. Takie działania umożliwią wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w początkowym stadium, a tym samym zwiększą prawdopodobieństwo wyleczenia lub zminimalizują odczuwalność nieprzyjemnych symptomów dla Twojego pupila.

szczeniaki border collie

Border collie – koszt

Zastanawiasz się, ile kosztuje Border collie? Koszt psów pasterskich tego typu różni się w zależności od konkretnej hodowli, oraz lokalizacji. Koszt Border collie może wahać się od 1500 zł do kilkunastu tysięcy złotych.

Tańsze są czworonogi z tak zwanymi rodowodami stowarzyszeniowymi, jednak jest to bardzo ryzykowna sprawa, ponieważ taki rodowód niewiele znaczy. Szczeniak z “rodowodem” tego typu niekoniecznie będzie odpowiadał wzorcowi rasy pod względem wizualnym lub co gorsza, odziedziczy pewne choroby i nieprawidłowości rozwojowe.

Dlatego warto stronić od nieuczciwych hodowców i zawsze pytać o to, czy rodowód został zarejestrowany w Polskim Związku Kynologicznym. Tylko wtedy zyskasz pewność, że rodzice Twojego przyszłego pupila są zdrowi i przebadani pod kątem chorób dziedzicznych i zmniejszysz prawdopodobieństwa zakupu szczeniaka z genetycznymi dolegliwościami zdrowotnymi.

szczeniaki border collie

Border collie – żywienie

Konkretne rekomendacje żywieniowe psów są uzależnione od ich wieku i poziomu aktywności. Starsze i mniej aktywne czworonogi powinny spożywać około 700 kalorii dziennie, a młodszy i aktywny pies potrzebuje do 1000 kalorii w ciągu dnia, natomiast psy pracujące powinny pochłaniać ich aż 1400.

Odpowiedni jadłospis

Generalnie Twój Border collie powinie jeść do dwóch razy dziennie po półtorej do dwóch szklanek wysokiej jakości gotowej karmy dla psów lub przyrządzonej przez Ciebie mieszkanki kaszy, mięsa i warzyw — w stosunku 2 porcje mięsa do 1 porcji kaszy lub ryżu i 1 warzyw, takich jak brokuł, marchewka, seler, czy groszek. Pamiętaj, jednak, że układanie domowego jadłospisu, który zawiera wystarczająco białka, tłuszczu, składników mineralnych i witamin może być na początku trudne, dlatego warto poprosić o rekomendacje żywieniowe swojego weterynarza.

Odpowiednia forma podania

Wiele Border Collie nie potrafi samodzielnie kontrolować swoich posiłków, to przypadłość tej rasy dlatego w przypadku psów tego typu nie zaleca się tak zwanego, swobodnego karmienia, polegającego na pozostawieniu miski z karmą na cały dzień, ponieważ wtedy psiaki najczęściej pochłaniają dzienną dawkę w kalorii w ciągu kilku chwil, a potem proszą o dokładkę.

Nawet bez tego Border collie mają skłonność do nadwagi, dlatego nie warto wodzić psa na pokuszenie, a lepiej raczej kontrolować jego nawyki żywieniowe.

Odpowiednie nagradzanie

Przedstawiciele ras psów pasterskich bardzo często poddawane są specjalnym szkoleniom, a także biorą udział we wszelkiego rodzaju zawodach i konkursach kynologicznych, których nieodzowną częścią jest nagradzanie przysmakami. Należy jednak być bardzo ostrożnym podczas takich treningów. Niezależnie od okazji, przysmaki, gryzaki i psie ciasteczka powinny stanowić maksymalnie dziesięć procent dziennych kalorii stosownych do diety danego czworonoga.

border collie

Border collie – ciekawostki

Na zakończenie tej potężnej dawki wiedzy o borderach, zapoznaj się z kilkoma ciekawostkami dotyczącymi tych niezwykłych czworonogów.

Inteligencja

Badania potwierdzają, że bordery uczą się komend nawet pięć razy szybciej, niż przedstawiciele innych ras.

Bordery na salonach

Wiele gwiazd i celebrytów upodobało sobie te wspaniałe czworonogi – border królowej Elżbiety nazywał się Sharp, a znanego z Batmana Michaela Keatona Dusty.

Rekordy Guinnessa

W 2021 roku dwa pieski rasy collie o imieniu Wish i Halo zdobyły swoje miejsce za wykonanie największej ilości sztuczek w ciągu minuty. Wish dorobił się nawet kolejnego rekordu, będąc najszybszym, który przeczołgał się na odległość 5 metrów – zajęło mu to tylko 2 sekundy. Inny Border collie Striker wykazał się inteligencją kiedy, jako jedyny pies na ziemi otworzył okno w drzwiach samochodu w ciągu zaledwie 11 sekund!

border collie

Border collie – podsumowanie

Psy tej rasy to naprawdę wspaniali przyjaciele i towarzysze największych przygód, jednak wyłącznie wtedy, kiedy zapewnia się im odpowiednią ilość ruchu i zabawy. Dlatego rozważ zakup takiego psa, wyłącznie jeśli jesteś aktywny i myślisz, że uda Ci się dotrzymać kroku swojemu Borderowi.

Udostępnij Komentarz