Sylwester z psem - O czym powinniście pamiętać? - Petgram - Psy
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Sylwester z psem

Sylwester z psem

Co roku o tej samej porze powracają ważne pytania: jak przygotować psa na noc sylwestrową? Co zrobić, jeżeli zostajemy z nim w domu, a co, jeśli mamy w planach wyjście na wiele godzin? Co możemy zrobić dla swojego zwierzaka, aby mu skutecznie pomóc przetrwać ten czas?

Odpowiadamy na te pytania i doradzamy skuteczne sposoby przygotowania psa na Sylwestra. Przeczytaj koniecznie, jeśli dobro czworonoga leży Ci na sercu.


imprezowy pies

Dlaczego pies boi się fajerwerków?

Nie ma co ukrywać – większość psów nie znosi huku związanego z odpalaniem petard, hałasu i wybuchających fajerwerków. To, co dla człowieka bywa dobrą zabawą, w psie wzbudza lęk i strach, który może przerodzić się w panikę, co z kolei może skutkować nieprzewidzianymi zachowaniami. Fajerwerki i odpalanie petard zawsze budziły w psach lęk.

Nic dziwnego – psy nie lubią hałasu. Ale dlaczego? Otóż mają one znacznie czulszy słuch, niż ludzie. Przykładowo – dźwięk mierzony w hercach jest zupełnie inaczej odbierany przez ludzi i psy. Ludzkie ucho wychwytuje dźwięki w zakresie od 2o do 20 000 Hz, a psie od 20 do 65 000 Hz. Dlatego właśnie hałas wywołuje u psa dyskomfort, dezorientuje go i drażni. Dochodzą do tego rozbłyskujące światła, które dodatkowo wzmagają niepokój zwierzaka.

fajerwerki na niebie

Jak pies reaguje na hałas?

Fajerwerki wzbudzają w psie poczucie zagrożenia i dezorientacji, co może wpłynąć na nieprzewidywalne zachowanie pupila. Pamiętaj, że zdrowy pies potrafi wyczuć nadchodzącą burzę, która nie jest jeszcze słyszalna dla człowieka, ponieważ jego słuch charakteryzuje się 10- krotnie większą ostrością od słuchu człowieka. Co dopiero wybuchające za oknem fajerwerki!

buldożek francuski pod kocem

Jak przygotować psa na ten dzień? Co możesz zrobić dla Twojego pupila?

Sylwester z psem nie musi być koszmarem, który śni Ci się po nocach. Wystarczy spokojnie podejść do tematu i odpowiednio przygotować pupila na Sylwestra. Jeżeli Twój pies panicznie boi się wystrzałów i nie bardzo wiesz, jak go w takich chwilach uspokoić, udaj się do weterynarza, który zaleci psu odpowiednią dawkę leku uspokajającego.

Uwaga – środek na uspokojenie musi być dostosowany do konkretnego psa, dlatego nie podawaj niesprawdzonych leków, które dobrze tolerowały inne psy. Twojemu taki niesprawdzony specyfik może wręcz zaszkodzić!

buldog z lekiem

Odpowiednie na Sylwestra przygotowanie to podstawa sukcesu

Spędzany z psem sylwester wymaga przygotowania. Zapewnij psu bezpieczne schronienie w domu – może to być łazienka, do której dźwięki docierają nieco wytłumione. Najlepiej przynieść tam ulubiony kocyk psa i zrobić mu bezpieczne legowisko. Nie zaszkodzi delikatna muzyka w tle; niektórzy behawioryści polecają biały szum, który odwróci uwagę psa od brzmiących na zewnątrz hałasów, ale wystarczy choćby radio.

Bardzo ważne, żeby w tą trudną noc również opiekun zachowywał się naturalnie i spokojnie. Zachowanie spokoju przez właściciela pomoże zwierzakowi wyciszyć się i opanować lęk. Jeżeli pies nie będzie chciał siedzieć w łazience, tylko z Tobą w pokoju, pozwól mu na to! Głaskanie i przytulanie czworonoga wzmocni jego pewność, że ktoś się o niego troszczy, zwierzak poczuje się znacznie lepiej.

chowające się dwa psiaki

Zabawa jako antidotum na stresującego sylwestra

Ostatni dzień roku to czas wyjątkowo stresujący dla Twojego psa. Odpalanie petard może trwać od samego rana i niemal całą noc. To wiele godzin, podczas których Twój pupil przeżywa katusze. Warto uspokoić go, proponując ulubioną zabawkę, np. gryzak pochodzenia zwierzęcego, którym pies chętnie się zajmie.

Sprawdzą się spokojne zabawy z psem – np. z interaktywną matą węchową, puzzlami i specjalną miską, w której może znaleźć się coś ekstra, co psiak uwielbia.

Pamiętaj – Sylwester nie jest najlepszym czasem na zabawy podnoszące adrenalinę. To, co jest potrzebne psu, to spokój i wyciszenie, dlatego lepiej nie podawać mu piłek i innych zabawek kojarzących się ze wzmożoną aktywnością.

3 pieski

Zwierzaki przebywające na zewnątrz też czują strach

Co z psami, które na co dzień przebywają na podwórku lub w kojcach? One też potrzebują schronienia podczas Sylwestra. Dobrym pomysłem będzie udostępnienie psu miejsca w domu – to może być choćby ganek czy przedpokój. Hałas w tę noc wieńczącą rok dociera do każdego miejsca, ale przebywanie wewnątrz z troskliwym właścicielem wzmocni poczucie bezpieczeństwa psa.

Często to właśnie w sylwestrową noc zestresowane psiaki uciekają przed hukiem wystrzałów, co grozi wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jak pokazują statystyki, właśnie z powodu szaleńczych ucieczek duża liczba zwierzaków ulega wypadkom. W sylwestra odnotowuje się również więcej zaginięć. Dlatego najlepiej po prostu uniknąć ryzyka takiego wydarzenia.

buda z psem

Spacer w sylwestrową noc – jak wyprowadzać w tym czasie pupila?

Sylwester sylwestrem, ale spacery z psem to coś, co Cię nie ominie. Na co należy zwrócić uwagę, aby uniknąć kłopotów? Wyprowadzając psa na spacer, zachowaj rozsądek. Najlepiej przez cały ten dzień wyprowadzaj psa tylko i wyłącznie na smyczy. Postaw na spokojny spacer, podczas którego pupil może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Lepiej odpuścić sobie gonitwy z innym, nawet zaprzyjaźnionym psem. Jeśli spuścisz psa ze smyczy, a ktoś nieopodal odpali petardę, konsekwencje dla Twojego psa mogą być trudne do przewidzenia.

buldogi na nocnym spacerze

Smycz to w noc sylwestrową rzecz niezbędna dla Twojego pupila

Smycz to konieczność nie tylko w Sylwestra, ale w ogóle w okresie świąteczno-noworocznym. To wyjątkowy czas, w którym pies może odczuwać podenerwowanie związane z przygotowaniami na święta, wzmożony ruch, a odpalanie fajerwerków zdarza się na długo przed Sylwestrem.

Nawet jeśli masz możliwość wyprowadzania psa w spokojnym i zacisznym miejscu, na przykład w pobliżu lasu, łąki czy mało uczęszczanej drogi, smycz jest konieczna dla bezpieczeństwa psa i Twojego spokoju. Polecamy raczej krótszą, która znacznie redukuje możliwość ucieczki podopiecznego.

para psów

Pies sam w domu? Co zrobić z psem, gdy zamierzasz spędzać tę noc poza domem?

Zazwyczaj z niecierpliwością czekasz na ten wyjątkowy czas – przecież Sylwester jest tylko raz w roku i nie chcesz rezygnować z wyjścia na noc lub wyjazdu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zostawianie psa samego w mieszkaniu to nie najlepszy pomysł. Pies bez opieki pośród wystrzałów, huku, fajerwerków – to może się źle skończyć. Najlepiej zorganizuj opiekę nad pupilem w domu. Idealnie byłoby, gdyby ktoś z domowników mógł zaopiekować się Twoim psem.

A co w sytuacji, jeśli wszyscy mają plany na sylwestra? Pobyt w hoteliku dla zwierząt to rozwiązanie dla psa w sylwestra. Zanim zorganizujesz pupilowi pobyt na czas sylwestra, sprawdź dobrze pensjonat lub hotelik, upewnij się, że zwierzęta będą miały tam wszystko, czego potrzebują. Mogą pomóc Ci w tym opinie na temat danego hoteliku, jakie znajdziesz w sieci.

wystraszony piesek pod kanapą

Pamiętaj – najważniejsze, czego potrzebuje pies to spokój. Znalezienie odpowiedniego miejsca dla psa zaoszczędzi mu strachu i stresu, a Ty możesz mieć czas dla siebie.

Dlatego Sylwester nie musi być wyrzeczeniem ze strony opiekuna, ani czasem pełnym strachu, jaki z pewnością odczuje pozostawiony sam sobie pies. To ma być po prostu przyjemność i będzie tak, jeśli odpowiednio wcześniej się tym zajmiesz. Pobyt w hoteliku dla psów jest z pewnością bezpieczniejszy, niż pozostawienie zwierzaka bez opieki w mieszkaniu.

Nie każdy pies w takim samym stopniu reaguje na potencjalne zagrożenie, jakim są wystrzały. Niektóre psy zachowują się spokojnie, ale większość reaguje w znany nam sposób, dlatego tak istotne jest zapewnienie im bezpieczeństwa.

imprezowy psiak

Czy tylko psy boją się hałasów w sylwestrową noc?

Lęk przed fajerwerkami dotyczy nie tylko psów, ale również (choć w nieco mniejszym stopniu) kotów. One także mają wyczulony, wrażliwy słuch i huk wystrzałów stanowi dla nich męczący dyskomfort. Niestety – domowe zwierzęta niezbyt dobrze znoszą to, co dla Ciebie może być przyjemne i wesołe. Jeżeli masz więcej niż jedno zwierzę, jest szansa, że razem trochę lżej zniosą sylwestra, jednak najrozsądniej jest zapewnić im opiekę.

pies

Podsumowując: Sylwester z czworonogiem może być bezstresowy

Sylwester z psem może wydawać się wyzwaniem, szczególnie jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem czworonoga. Jednak podchodząc do tej kwestii odpowiedzialnie i zapewniając psu odpowiednie warunki, można przetrwać razem ten dość trudny dla zwierzęcia czas, a nawet dobrze się przy tym bawić. Zero nerwów, zero stresu!

Pamiętaj, że nie wszystkie psy jednakowo reagują na hałas – są takie, którym aż tak bardzo on nie przeszkadza, jednak lepiej i w takim przypadku zapewnić psu zaciszne miejsce i nie wychodzić z nim na spacer po 22 w sylwestrową noc. Nie musisz też rezygnować z imprezy poza domem, wystarczy, że przed Sylwestrem zapewnisz pieskowi troskliwą opiekę.

labrador z rodziną

Udostępnij Komentarz