Kocimiętka dla kota, co powinieneś o niej wiedzieć? - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Kocimiętka

Kocimiętka dla kota

Czym jest kocimiętka właściwa?

Kocimiętka to roślina z rodziny jasnotowatych, która rośnie na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Spotkać ją można zarówno na dziko – rośnie wówczas na skalistych, suchych przestrzeniach – jak i w ogródkach, gdzie może być uprawiana jako roślina, która można postawić w doniczce(do tego celu wykorzystuje się przede wszystkim kocimiętkę faassena). Istnieje ponad 250 gatunków kocimiętki. Najpopularniejszym z tych rosnących w Polsce jest kocimiętka naga. Odmianą wykorzystywaną w medycynie ludowej jest jednak kocimiętka właściwa.

kocimiętka w formie suchej

Jej znakiem rozpoznawczym są pomarszczone sercowate liście, dzięki którym można rozpoznać kocimiętkę bezproblemowo. Cechują ją drobne kwiaty zebrane w nibykłosy, zwykle przybierające jasnofioletowy, lawendowy kolor. Odmian jest jednak wiele – kocimiętka może przybierać kolory takie jak różowy czy purpurowy. Kocimiętka ma także odmiany w kolorze białym. Zapach kocimiętki opisać można jako aromatyczny i pikantny, podobny do zapachu mięty pieprzowej. Kocimiętka właściwa jest rośliną miododajną – wabi pszczoły, a pszczelarze cenią ją z powodu długiego okresu kwitnięcia, a także ilości miodu, jakiego można wyprodukować z hektara tej rośliny.

Kocimiętka szeroko znana jest z powodu, w jaki zwierzęta reagują na jej zapach. Jej kwiaty mogą być świetną ozdobą w ogrodzie, a samą kocimiętkę użyć można do odstraszania owadów

kwiaty kocimiętki

Czy kocimiętka działa leczniczo?

Kocimiętka właściwa posiada właściwości lecznicze, w związku z czym jest ona ceniona w medycynie ludowej. Wykorzystuje się w niej przede wszystkim suszone liście kocimiętki. Liście kocimiętki zawierają w sobie cenne substancje, takie jak olejki eteryczne, garbniki czy gorycze.

Działanie kocimiętki określić można jako przeciwzapalne, uspokajające czy rozkurczowe. Głównym produktem, do którego wytwarzania posłużą młode liście kocimiętki po ich wysuszeniu, są napary, które posiadają bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Suszoną kocimiętkę wykorzystuje się także w herbatach.

kocimiętka

Na co działa kocimiętka?

Napar z kocimiętki polecany jest jako środek leczniczy na dolegliwości dotykające układ nerwowy takie jak nerwice, bóle głowy czy bezsenność. Działanie uspokajające i wyciszające kocimiętki jest wysoko cenione przez entuzjastów zielarstwa. Kocimiętkę stosuje się także w leczeniu chorób wątroby czy nerek, jak również biegunek, przeziębienia czy nawracającego kołatania serca. Pomaga ona także na problemy trawienne.

Pamiętaj jednak, iż tradycyjna medycyna nie może zastąpić tradycyjnego leczenia! Właściwości lecznicze kocimiętki nie sprawiają, iż stosowanie kocimiętki może zastąpić tradycyjne leczenie. Nie bagatelizuj chorób przez które przechodzisz i zawsze korzystaj z konsultacji lekarskiej.

kocimiętka i kot w ogrodzie

Jak koty reagują na kocimiętkę?

Kocimiętka szeroko znana jest także ze swojego działania na koty. Koty reagują na kocimiętkę w sposób naprawdę niezwykły – kocimiętka często bywa nazywana kocim narkotykiem i właśnie tak działa na koty, wywołując u nich naprawdę niecodzienną reakcję. Już sam zapach kocimiętki potrafi sprawić, że koty będą zachowywać się jak szalone! Na kontakt z kocimiętką koty reagują ocierając się i tarzając w roślinie, śliniąc się, głośno mrucząc i miałcząc. Działanie kocimiętki przypomina zachowanie kotek podczas rujki. Kocimiętka działa na koty w intensywny sposób, wyzwalając w nich apetyt, instynkt łowiecki czy seksualny.

Zachowanie kotów powoduje obecny w kocimiętce nepetalakton. Jest to jeden z olejków eterycznych, które zawiera kocimiętka. Kocimiętka dla kota przypomina swoim zachowaniem kocie feromony. Reakcja kota na kocimiętkę trwa zwykle do kilkunastu minut – po tym czasie koty tracą zainteresowanie kocimiętką.

leżący kot i kocimiętka

Czy można podawać kotu kocimiętkę?

Pomimo niecodziennej reakcji, jaką koty traktują samą woń kocimiętki, może być ona bezproblemowo można podawać kotu kocimiętkę. Jest ona całkowicie bezpieczna dla kota i nawet jej zjedzenie nie spowoduje u kota negatywnych konsekwencji. Niektóre koty są jednak całkowicie odporne na działanie kocimiętki – kocimiętka działa na większość kotów ( 2/3 z nich) , a jej działanie jest kwestią dziedziczną.

kocimiętka i kot na podłodze

Kotom podaje się kocimiętkę nagą, zarówno w formie samej rośliny, jak i zabawek z dodatkiem kocimiętki. Zastosować można także kocimiętkę w sprayu lub olejku, którymi to można skrapiać kocie zabawki. Sposób, w jaki działa kocimiętka, warto wykorzystywać w wychowywaniu kota. Można użyć jej, aby zachęcić koty do korzystania z nowego drapaka czy nowego legowiska. Jej działanie uspokajające sprawia, iż można stosować kocimiętkę także przed wizytą u weterynarza albo przy próbie uspokojenia kota w wysoko stresującej sytuacji – na przykład podróży.

kot i kocimiętka w ogrodzie

Udostępnij Komentarz