Paszport dla psa i kota - co powinieneś wiedzieć ? - Petgram
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Petgram

Paszport dla psa i kota

Paszport dla psa i kota

To, że koty i psy są członkami naszych rodzin, jest pewne. Nie dziwi więc nikogo fakt, że gdy zbliża się perspektywa wyjazdu, opiekunowie szykują także swoich milusińskich na wyprawę. Poza ulubioną karmą, zabawkami czy legowiskiem w przypadku podróży za granicę potrzebny jest też dokument potwierdzający tożsamość pupili – paszport. Jak wyrobić paszport dla psa i kota? Czy potrzebne jest do tego szczepienie przeciwko wściekliźnie, oznakowanie i świadectwo zdrowia? Jak długo trwa wyrobienie paszportu dla psa lub kota? Czy trzeba za niego płacić? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Paszport dla zwierzęcia – co to jest?

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Główny Inspektorat Weterynarii paszport dla zwierząt domowych, takich jak psy, koty lub fretki, jest dokumentem identyfikacyjnym.

Wystawiany jest on w celu zgodnego z obowiązującymi przepisami przemieszczania zwierząt pomiędzy państwami należącymi do Unii Europejskiej. Aktualnie obowiązujący wzór paszportu wydawanego dla zwierząt w UE znaleźć można w Części 1 Aneksu nr III rozporządzenia 577/2013.

W przypadku wyjazdu z psem lub kotem w podróż do państw spoza Unii Europejskiej, krajów Trzeciego Świata czy położonych na innych kontynentach konieczne są niejednokrotnie także dodatkowe dokumenty. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wymogami obowiązującymi w kraju docelowym, aby uniknąć kłopotów podczas przekraczania granicy.

wyrobienie paszportu dla psa i kota

Jak wyrobić paszport dla psa lub kota?

Wyrabianie paszportów dla zwierząt zaczyna się od uzupełnienia formularza z najważniejszymi informacjami na temat pupila. Weterynarz zbada także Twojego kota lub psa, zweryfikuje posiadanie chipa lub tatuażu oraz zapyta o aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Jeśli zwierzak nie ma oznakowania czy też szczepienia, konieczne będzie ich wykonanie. Następnie lekarz weterynarii wprowadzi wszystkie informacje do Ogólnopolskiego Systemu Weterynaryjnego i wówczas pozostaje już tylko oczekiwanie na paszport dla kota lub psa.

Co przygotować przed ubieganiem się o paszport dla psa lub kota?

Oznakowanie – chip lub tatuaż

Możliwość otrzymania paszportu dla zwierzęcia wiąże się z koniecznością spełnienia kilku wymogów. Pierwszy z nich dotyczy oznakowania pupila. Aktualnie można to zrobić jedynie poprzez zachipowanie. Chip posiada numer identyfikacyjny oraz dane właściciela.

Jak przebiega taki zabieg? Podczas wizyty u lekarza weterynarii pod skórę psa lub kota, zwykle w okolicach karku, wszczepiany jest procesor o bardzo małych rozmiarach. Po umieszczeniu go na miejscu należy dodać do bazy dane pupila w celu łatwej jego identyfikacji w przyszłości. Jest to ważne nie tylko podczas przekraczania granicy, ale również w sytuacji niekontrolowanego oddalenia się naszego przyjaciela.

Jeśli natomiast Twój kot czy psiak został już wcześniej zachipowany, podczas ubiegania się o paszport, lekarz weterynarii powinien przeprowadzić odczyt elektronicznym czytnikiem i zweryfikować jego działanie. W ten sposób uzyska także informacje na temat daty zachipowania, którą należy podać w dokumentacji paszportowej.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Paszport dla kota lub psa uzyskać można także dopiero wtedy, gdy zwierzę zostanie zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Ciągłość szczepień z zachowaniem rocznego odstępu jest tu bardzo istotna.

W przypadku pominięcia kolejnej dawki preparatu przeciwko wściekliźnie następne szczepienie traktowane będzie bowiem jako pierwsze, co wydłuży okres oczekiwania na wydanie paszportu dla psa, kota lub fretki.

Inne wymogi zależne od indywidualnych wytycznych państw

Zachęcamy, aby przed wyjazdem ze swoim pupilem do innego kraju dokładnie zweryfikować obowiązujące w nim wymogi. Nie wszędzie są one bowiem jednakowe.

Przykładowo wakacje z psem lub kotem w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy w Szwecji wiążą się z koniecznością posiadania dla pupila zaświadczenia o leczeniu przeciw bąblowicy, tasiemcom – w tym echinococcus multilocularis i kleszczom. Często spotykanym wymogiem jest także wykonanie aktualnych badań krwi.

paszporty dla zwierząt

Paszport dla kota i psa – jakie dane powinien zawierać?

Paszport, jak już wspomnieliśmy, to dokument potwierdzający tożsamość naszych czworonożnych przyjaciół. Musi więc zawierać dane, które ułatwią jednoznaczne zidentyfikowanie psa lub kota. W szczególności istotne są:

  • dane na temat umiejscowienia chipa lub tatuażu, daty jego wszczepienia lub naniesienia oraz kody identyfikacyjne wskazywane przez transponder, lub tatuaż,
  • informacje na temat imienia, rasy, płci, umaszczenia i cech szczególnych zwierzaka,
  • dane kontaktowe właściciela,
  • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis lekarza weterynarii upoważnionego do wystawienia dokumentu,
  • informacje na temat ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie czy profilaktyki przeciwko tasiemcom echinococcus multilocularis,
  • wszelkie wskazania medyczne, gdy zwierzę jest pod stałą opieką weterynaryjną,
  • podpis opiekuna.

Kto może wyrobić paszport dla psa lub kota?

Paszport dla kota lub psa na terenie Unii Europejskiej wystawić może lekarz weterynarii, który posiada stosowne uprawnienia. W celu wystawienia ważnego dokumentu powinien od najpierw sprawdzić, czy zwierzę jest oznakowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Następnie kluczowe znaczenie ma uzupełnienie wszystkich danych identyfikacyjnych i szczególnych oraz potwierdzenie autentyczności wpisu przez złożenie podpisu opiekuna, weterynarza i podstemplowanie dokumentu pieczątką.

Należy przy tym pamiętać, że nie każdy lekarz weterynarii może wystawić paszport dla zwierząt domowych. Listy uprawnionych medyków z poszczególnych województwa znaleźć można na stronie Krajowej Izby Lekarsko Weterynaryjnej.

Autentyczność paszportów dla psów, kotów i fretek zweryfikować można natomiast na stronie WET Systems poprzez wprowadzenie numeru identyfikacyjnego paszportu lub chipa.

Paszport dla psów, kotów i fretek

Kiedy paszport dla kota lub psa jest potrzebny?

Paszport dla zwierzęcia domowego, takiego jak pies lub kot, potrzebny jest gdy:

  • chcemy wyjechać z pupilem do innego kraju – nie w celach handlowych, a jedynie rekreacyjnych czy w związku z przeprowadzką,
  • planujemy dłuższą podróż związaną z przekraczaniem granic różnych państw,
  • zmienia ono miejsce zamieszkania w związku ze sprzedażą z hodowli (wówczas poza paszportem, potrzebne będą także dodatkowe dokumenty dotyczące jego stanu zdrowia).

Warto przy tym wiedzieć, że paszport dla psa lub kota zachowuje ważność przez całe życie zwierzęcia. Trzeba jedynie pamiętać, aby na czas wyjazdu psiak czy kot posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, chip lub tatuaż (wykonywane były do 3 lipca 2011 roku).

Co ważne, paszport dla psa lub kota zawiera 11 wolnych okienek na pieczątki potwierdzające szczepienia przeciw wściekliźnie. Po ich zapełnieniu trzeba będzie ubiegać się o kolejny paszport dla pupila.

W przypadku zagubienia paszportu dla kota lub psa należy natomiast fakt ten zgłosić do lekarza weterynarii, który ma uprawnienia do jego wystawiania. Procedura rozpocznie się wówczas od nowa – wraz z pobraniem opłaty za dokumenty zwierzęcia. Co istotne, nowe dane dotyczące paszportu pupila należy także zaktualizować w WET Systems.

Jak długo trwa wyrobienie paszportu dla kota lub psa?

Jeśli nasz pupil jest zaszczepiony przeciw wściekliźnie oraz posiada oznakowanie, to paszport dla psa lub kota wydawany jest praktycznie od ręki. Ze względu jednak na konieczność uzupełnienia sporej ilości dokumentów, weterynarz może zasugerować odbiór dokumentu zwierzęcia po kilku dniach.

Niestety trzeba pamiętać, że nabiera on ważności dopiero po pewnym czasie od wydania i szczepienia przeciwko wściekliźnie. Zwykle w grę wchodzi aż 21 dni, gdy zwierzę jest szczepione na wściekliznę pierwszy raz. Planując podróż do Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch czy innego kraju, warto o tym pamiętać, aby móc ze spokojem odbyć podróż i zaliczać kolejne atrakcje.

Jaki jest koszt wyrobienia paszportu dla psa i kota?

Koszt wyrobienia paszportu dla psów czy kotów regulowany jest przez rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 września 2015 r. w sprawie wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym.

Aktualnie wyrobienie paszportu dla psów, kotów i fretek kosztuje 100 zł, z czego 70 zł przeznaczane jest na wynagrodzenie lekarza weterynarii za wydanie dokumentu, a 30 zł trafia do Krajowej Izby Lekarsko Weterynaryjnej w celu pokrycia kosztów związanych z wydrukiem paszportu i przekazaniem go do okręgowych izb lekarsko-weterynaryjnych.

Do kwoty 100 zł należy także doliczyć koszty związane z ewentualnymi badaniami, szczepieniami przeciwko wściekliźnie czy znakowaniem psów lub kotów.

Zwierzęta w podróży - bagaże i paszporty

Wyrobienie paszportu dla psa lub kota – dlaczego jest ważne?

Wyjazd za granicę ze swoim pupilem jest rejestrowany podobnie, jak i w przypadku ludzi. Zapobiega to porzucaniom zwierząt czy propagowaniu rozwoju nielegalnych hodowli. Jest to także forma skutecznego zabezpieczenia na wypadek zagubienia się psa lub kota w nowym otoczeniu.

Przepisy dotyczące wydania paszportu dla psów, kotów i fretek jasno stanowią, że zwierzęta muszą być oznakowane i posiadać szczepienia. Zawarte w chipach czy na tatuażach informacje ułatwiają identyfikację pupila, o ile dane tam zawarte są udostępnione w bazie wraz z danymi kontaktowymi opiekunów.

Korzyści wynikające z wyrobienia paszportu dla psa czy kota są więc bardzo duże. Choć opłata za ten dokument wynosi 100 zł, to mimo wszystko warto zainwestować pieniądze przed wyjazdem do innego państwa, by móc ze spokojem odkrywać nowe zakątki świata razem ze swoim ukochanym zwierzakiem. Chwile spędzone razem podczas wakacji czy innych wyjazdów są ważne do budowania trwałych relacji oraz zacieśniania przyjaźni opiekunów i psów, kotów i fretek.

Jak przygotować się do wyjazdu do innego państwa z psem lub kotem?

Zadbaj o komfort psychiczny pupila

Wyjazd z pupilem za granicę wymaga sprawnej organizacji wszystkich osób mu towarzyszących. Nowe miejsce, ludzie, inne zapachy. To wszystko może sprawić, że zwierzę poczuje niepokój.

Jeśli więc wiesz, że Twój czworonożny przyjaciel ciężko znosi podróż na długich dystansach, odpowiednio wcześnie podaj mu przepisane przez weterynarza leki lub zastosuj aromaterapię. Olejki eteryczne mają zbawienny wpływ na stan zdrowia i psychikę także w przypadku zwierząt.

Zabierz ulubione zabawki i posłanie

Poza tym nie zapomnij o spakowaniu ulubionych zabawek, kocyka czy legowiska Twojego pupila. Znajome zapachy im towarzyszące sprawią, że Twój psiak czy kot poczują się o wiele bezpieczniej, przekraczając granicę, co pozytywnie wpłynie na ich samopoczucie i ułatwi aklimatyzację.

Zadbaj o zapas karmy dla psa i kota

Wyjazd do innego państwa może także utrudnić zakup ulubionej karmy Twojego zwierzaka. Sprawdź więc przed wyjazdem jej dostępność, a najlepiej na wszelki wypadek zabierz odpowiedni zapas jedzenia i przekąsek dla psa i kota.

Zmiana diety podczas wyjazdu może bowiem negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pupila i często kosztuje to o wiele więcej, gdyż wymaga pomocy weterynarza.

Wyposaż psa lub kota w lokalizator GPS

Zadbaj także o bezpieczeństwo zwierzaka podczas przejazdu i pobytu w nowym miejscu. Pomoże Ci w tym lokalizator GPS. W przypadku niekontrolowanego oddalenia się pupila szybko go odnajdziesz.

Ma to również niezwykle istotne znaczenie, gdy wyjazd za granicę związany jest z przeprowadzką. Wówczas często zmuszeni jesteśmy do korzystania z usług firm transportowych. Wyposażając czworonożnego przyjaciela w lokalizator GPS zyskasz możliwość śledzenia trasy jego przejazdu, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych nerwów i stresu.

Paszport - dokument dla zwierząt na wyjazd za granicę

Dokumenty dla podróżujących psów i kotów

Wybierając się w podróż do innego kraju z pupilem, pamiętaj, że do przekroczenia granicy będzie on potrzebować paszportu. Czas oczekiwania na jego wyrobienie może wynosić aż 21 dni.

Odpowiednio wcześnie sprawdź więc przepisy i przygotuj niezbędne dokumenty. Przyspieszysz w ten sposób procedury związane z wydawaniem paszportów dla zwierząt i zminimalizujesz ryzyko nieterminowego otrzymania ID Twojego podopiecznego.

Możesz mieć pewność, że gdy tylko zaczniesz pakować walizki, Twój pies podziękuje Ci za wyprawę radosnym merdaniem ogonka, a kot mruczeniem.

Udostępnij Komentarz